Doğum kontrol hapı tarih mi oluyor?

Kadınların regl tarihleri, ruh halleri gibi bilgileri girerek ne zaman doğurgan olduklarını anlamalarını sağlayan yeni bir telefon uygulamasının gelecekte doğum kontrol haplarının yerini alabileceği iddia edildi

14 Temmuz 2013, Pazar 18:45
A A
Doğum kontrol hapı tarih mi oluyor?

Clue yani "ipucu" isimli uygulamanın yaratıcısı 34 yaşındaki Ida Tin “Aile planlama endüstrisini değiştirmek istiyorum. 60 yıl önce doğum kontrol hapı icat edildiğinden beri bu konuda bir gelişme yaşanmadı” dedi.

Tin, “Bizim hedefimiz bir gün doğum kontrolünün yerini almak ya da en azından haplara bir alternatif sunmak” diye konuştu.  

Uzmanlar geçen ay San Francisco’daki MobileBeat konferansında tanıtılan ve Apple, Frog ve IDEO’nun tasarımcılarından onay alan uygulamanın hamile kalmaya çalışan kadınlar tarafından da ne zaman ilişkiye girmelerini belirlemek için kullanılabileceğini söylüyor.

Berlin merkezli Clue’nun yöneticileri yine de şimdilik kadınların doğum kontrol yöntemi olarak sadece uygulamayı kullanmalarını önermediklerini, yakın zamanda piyasaya sürülecek bir sensor ile birlikte kullanıldığında uygulamanın kesin veriler sağlamaya başlayacağını belirtti.

Tin, “Bir gün tüm kadınların ilk regllerinden menopoza kadar yanlarında olmayı ve detaylı verilerle vücutlarının kontrolünde olmalarını sağlamayı planlıyoruz” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.