Doğum sırası kişiliği nasıl etkiliyor?

Doğum sırasının insanların kişilikleri üzerinde ciddi bir etkisi var. Çocuklar aynı ebeveynlere sahip olsalar da aynı çevreyi paylaşmayabilirler. Bir insanın kişiliğinin gelişmesinde çevre de davranışlar da oldukça önemli. Her çocuk kendi yaşam tarzını oluşturur. Fakat belirli sırada doğan çocukların geliştirdiği özellikler de benzer oluyor. İşte doğum sırasının kişilik üzerindeki etkileri.

03 Haziran 2020, Çarşamba 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlk çocuk

İlk çocuk

İlk çocuklar yetişkinlerle iyi iletişim kurarlar. Diğer çocuklara oranla daha tedbirli davranırlar. Daha endişeli ve her şeyi kontrol etme eğiliminde olurlar. Diğer insanlardan daha kabiliyetli olduklarını düşünürler. İlk çocukların genellikle büyük hayalleri olur ve büyük şeyler başarmak isterler. En büyük çocuklar genellikle daha çalışkan olur. Bir konuda uzmanlaşmak ve başarı yakalamak onların hayattaki en büyük amacıdır.

Ortanca çocuk

Ortanca çocuk

Ortanca çocuklar ilk çocuklar kadar mükemmeliyetçi olmaz. Ortanca çocuklar daha çok aile içindeki yerlerini belirginleştirmek ve aile bireylerine kendilerini kabul ettirmek isterler. Sosyal ilişkilerde genellikle başarılı olurlar. Arkadaş çevresi geniş olur, kolay adapte olurlar ve yaratıcıdırlar.

En küçük çocuk

En küçük çocuk

En küçük çocuk tüm dikkatleri üzerine çeken ve en sevimli olan aile üyesidir. İnsanların sempatilerini kazanmayı severler ve dikkat çekmek isterler.Çekici olmak doğalarında var. En küçük kardeş her zaman daha özgür ruhlu olur ve macerayı sever. Risk almaya bayılırlar. Ancak doğum günleri gibi özel tarihleri hatırlamakta zorlanırlar. Hayatın akışından keyif almayı bilirler.

Tek çocuk

Tek çocuk

Tek çocukların da ailenin ilk çocukları gibi özellikleri var. İlk çocuklardan farkı; ailedeki ilgi ve alakayı kimseyle bölüşmek zorunda kalmamaları. Tüm dikkatleri üzerlerine toplamayı severler. Yaptıkları her şeyin onaylanmasını beklerler. Detaylara odaklanırlar ve rahatlarına düşkündürler. Hayatta büyük başarılara imza atsalar da kendilerini mutlu etmekle sıkıntı yaşayabilirler.

Kaynak: Affekt Klinik

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Depresyondan kurtulmanın 13 yolu