Doğum sonrası anne estetiği nedir? Anne estetiği ile ilgili bilmeniz gerekenler

Annelik her kadının hayal ettiği bir deneyim. Her kadın bu duyguyu tatmak ancak sonrasında fit bir vücuda sahip olmak ister. Hamilelik sırasında doğal olarak fazla yemek yenildiği için maalesef ki kilo sorunu yaşanabiliyor. Ne kadar diyet yapılıp istenilen kiloya ulaşılsa da vücudumuzda oluşan sarkıkları her zaman gizleyemiyoruz. Bununla birlikte, anneler çocuklarına kavuşurken, hamilelik ve doğumun vücutlarında yarattığı değişimden çoğu zaman mutsuz kalırlar. Ancak bununda bir çözümü var. "Annelik estetiği" başlığı altında toplanan birkaç farklı işlem ile hayal ettikleri vücuda kavuşmaları mümkündür. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bekir Atik, anne estetiği hakkında bilgiler verdi.

04 Mayıs 2020, Pazartesi 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğum sonrası anne estetiği nedir?

Doğum sonrası anne estetiği nedir?

Anne estetiği annelerin çocuk sahibi olup emzirme dönemi bittikten sonra dış görünüşü rahatsız eden değişikliklerin giderilmesi ve iyileştirmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir işlem.

Doğum sonrası estetik ne zaman yaptırılır?

Anne estetiği yaptırmak isteyen hastalara doğumdan 6 ay geçtikten sonra yapılması önerilir.

Doğum ile birlikte alınan fazla kilolar ve sonrasında hızla kilo kaybı vücutta bazı önemli değişikliklere neden olur.

  • Göğüslerde hacim kaybı
  • Ciltte sarkmalar
  • Vücudun farklı bölgelerinde yağlanma
  • Zayıflamış karın kasları genellikle bir veya daha fazla hamileliğin olumsuz sonuçlarındandır ve birçok kadını annelik estetiği adına altında estetik operasyonları bir çözüm olarak aramaya iter.

 Bununla birlikte, hastaların anne estetiğinden sonra neler olacağını anlamaları da oldukça önemli.

 


Suçlu hissedebilirsiniz

Suçlu hissedebilirsiniz

Anneler doğum sonrası kendilerini tam anlamı ile bebeklerine adadıkları için, kendilerine para veya zaman harcamak yanlışmış gibi hissedebilirler. Plastik cerrahinin kişi için büyük bir yatırım olduğu göz önüne alındığında, anne estetiğini seçmek sizi suçlu hissettirebilir.

Ancak kişinin ailesine ve çevresine yararlı olabilmesi için özgüvene de ihtiyacı var. Özgüveni yükseltmek için, kendisine harcadığı zaman ve para aslında bir kayıp değil. Özgüvenli mutlu bir anne, daha sağlıklı çocuklar yetiştirebilir.


Zor olsa da dinlenmelisiniz

Zor olsa da dinlenmelisiniz

Anne estetiği, özellikle kombine yapılan işlemlerde bir miktar dinlenme süresi gerektirir. Bu süre zarfında, çocukla ilgilenme kısıtlanabilir. Giyinmek ve yıkanmakta bile yardıma ihtiyacınız olabilir. Birçok anne, her şeyi kendi başına yapmaya çalışma fikriyle mücadele eder.

Bu süre zarfında yardım istemek iyileşme sürecinizi kısaltacağı gibi sizi de rahatlatır. Bazı anneler iyileşme döneminde dinlenmediği için iyileşme sürelerinin uzamasına sebep olabilirler.  En azından 1-2 hafta boyunca çocukların bakımını bir başkasıyla paylaşmak gerekli. Böylece iyileşmek için zaman kazanılmış olacaktır.

 


6 hafta içinde tamamen iyileşmek mümkün

6 hafta içinde tamamen iyileşmek mümkün

Anne estetiğinin tam sonucunu almak hemen gerçekleşmiyor. En başında morarma, şişme ve hareketlerde kısıtlılık olur. Ancak bu iyileşme sürecinin normal bir parçası. İşlem sonrası göğüsleriniz olduğundan iri, karnınız tam anlamıyla incelmemiş olabilir. Bu oldukça doğal ve ödemden kaynaklanan şeylerdir. 6 hafta içerisinde tamamı geçmiş ve iyileşmiş olacaksınız. Bu süre içerisinde en önemli şey sabır.

 


Yükselip alçaldığınız bir dönem

Yükselip alçaldığınız bir dönem

Cerrahiyi fiziksel bir deneyim olarak algılama eğilimindeyiz, ancak bu fiziksel olduğu kadar duygusal bir deneyim. İşlem sonucu nihayet hayal edilen fit görünüme sahip olunur. Bu heyecanlı bekleyiş duygusal olarak iniş çıkışlara neden olabilir. Ayrıca iyileşme döneminde yaşanacak olan aksaklıklar kişiyi duygusal olarak yıpratabilir. Bu nedenle işlem sonrası doktorun tavsiyelerine en dikkatli şekilde uyulmalı. 


Pişmanlık duyduğunuz anlar olabilir

Pişmanlık duyduğunuz anlar olabilir

İyileşme tamamlandıktan ve ameliyattan sonra nihai sonuçlar görüldüğünde, kadınların büyük çoğunluğu ameliyatlarının sonucundan mutluluk duyar. Ancak iyileşme sürecinde pişmanlık anları yaşamak yaygın. Bu, özellikle ilk sonuçlarınız hayal ettiklerinizle tam olarak eşleşmediğinde yaşayabilirsiniz. Bu noktada sabır oldukça önemli. Bu süre içerisinde doktorunuzla sürekli temasta olmak sizi rahatlatabilir.

Sonuç olarak bu noktada sizi anlayacak ve her adımda yönlendirecek bir hekim bulmak en önemli adım. İşlem sonrası uzun bir süre takip edilip güvende hissetmeniz oldukça önemli. Bu konuda tecrübeli bir hekimden yardım alabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlıklı bir ramazan için 10 kritik kural!