Doğumdan sonra sarkan karna son!

Doğumdan sonra sarkan karna son!

Kadınların hamilelikten sonra karın bölgelerinde olan sarkmalar, artık hamilelikten önce sorun olmaktan çıkıyor. Son zamanlarda karın kası tamiri estetiğinin yaygınlaştığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, merak edilenleri anlattı

09 Ağustos 2016, Salı 16:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamilelik sonrası karın sarkmalarına karşı önlem olarak ise hamilelik öncesi karın kası tamiri estetiği ameliyatlarını tercih edilmeye başlandı. Peki karın kası tamiri nasıl yapılır, zararı var mıdır?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar cevapladı:

Karın kası ayrılma sorunu şikayetleri nelerdir?

Özellikle yemekten sonra karnın şişmesi, öne doğru eğilmede karın bombesinin çok artması ve karnın jöle gibi sallanır olma durumu başlıca şikayetlerdir.

Karın kası ayrılması nedir?

Hamilelik sırasında büyüyen rahmin karın kaslarını ayırıcı etkisi vardır. Karın kası yan yana bir çiftten oluşur. İkisi arasında beyaz hat denilen sıkı ve sert kollajenden yapılı bir oluşum vardır. Tüm hamilelerde bu hat zorlanır. 2-2.5 cm'yi geçmeyen ayrılmalar çok sorun oluşturmaz. Doğrum yapmış olanların yüzde 40'ında bu ayrılma fazla olur. Bu durumda karın şekli bozulmaya başlar.

Endoskopik karın germe nedir?

Karında fazlalık olmayan fakat karın kası ayrılmasına bağlı oluşan sorunlarda endoskopik karın germe tercih edilir. Sezeryan hattından girilerek göbek deliğine dokunulmadan ayrılmış tüm karın kası toplanabilir. İstenirse bu sırada bir miktar fazla doku çıkarılabilir. Eğer hastada deri fazlalığı da varsa karın germe yapılır ve karın germe operasyonu sırasında karın kası ayrılması onarılır.

Karın kası onarımı sonrası nüks olur mu?

Karın içi basıncı çok fazla olan kişilerde basınca bağlı nüks ihtimali vardır, bu nedenle onarılmış kas üzerine biyolojik yama bu ihtimali epeyce azaltır.

Karın kası ayrılması göbek fıtığı ile birlikte olduğu durumda ne yapılır?

Göbek fıtığı onarımı ile birlikte kas onarımı hem daha kolay hem de daha doğru olur.

Karın kası tamiri sonrası hamilelik etkilenir mi?

Hamilelik etkilenmez ancak onarım yerinin tam iyileşmesi ve nüks olmaması için bir yıl hamile kalınmaması daha doğru olacaktır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sedef hastalığı hakkında her şey