Doğurganlığı etkileyen önemli faktör: Sperm hareketliliği

Doğurganlığı etkileyen önemli faktör: Sperm hareketliliği

Bugüne kadar doğurganlık konusunda kadının yaşı ve yumurta rezervlerinin durumu her zaman ön plandaydı. Ancak son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşam kalitesi ve spermlerinin durumu da doğurganlığı etkileyen oldukça önemli faktörler.

28 Ekim 2020, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sperm sağlığı, bir çiftin gebe kalma yeteneğinde önemli bir faktördür. Sağlıklı sperm için 5 ana kriter vardır:

Hareketlilik

Şekil

Servikal mukustan geçme ve onu yumurtaya yapma yeteneği

Akrozom reaksiyonu

Zona pellucida bağlama

Yoğunlaşma

Başarılı bir hamilelik için spermin de doğru sayıda kromozoma sahip olması gerekir. Bu kriterlerin herhangi birinde bir arıza erkek faktör kısırlığına neden olabilir.

Sperm hareketliliği ve hamilelik

Sağlıklı sperm hareketliliği, saniyede en az 25 mikrometre ilerleyen sperm olarak tanımlanır. Bir erkeğin sperm hareketliliği zayıfsa buna astenospermi veya astenozoospermi denir. Aşağıdakiler dahil farklı türde sperm hareketliliği sorunları vardır:

Yavaş ilerleyen hareketlilik

saniyede 5 mikrometreden daha az herhangi bir şey olarak tanımlanan progresif olmayan hareketlilik

Hareketlilik yok

Sperm hızı ve cinsiyet

Y kromozomlu spermin veya "erkek" spermin "kız" spermi olarak bilinen X kromozomlu spermden daha hızlı yüzdüğü uzun zamandır düşünülüyordu. Yapılan çalışmalar bu durumun gerçek dışı olduğunu ortaya çıkardı. 

Düşük sperm hareketliliğinin nedenleri nelerdir?

Düşük sperm hareketliliğinin kesin nedeni değişebilir. Bazı erkeklerin genetik bir nedeni olabilirken, bazılarının teşhis edilmemiş bir tıbbi durumu olabilir. Yaşam tarzı ve çevresel faktörler de sperm hareketliliğinde büyük rol oynar. Örneğin sigara içmek sperm hareketliliğini azaltır. Örneğin erkekler günde 10'dan fazla sigara içiyorsa, sperm hareketliliğinin azalmasına neden olur. 

Varikosel adı verilen bir durum , skrotum içindeki damarlar büyüdüğünde ortaya çıkar. Bu aynı zamanda sperm hareketliliğinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir.

Düşük sperm hareketliliği, erkelerdekİ yardımcı seks bezi salgısındaki bir bozukluğa bağlı olabilir, bu da bezlerin daha yavaş boşalmasına neden olur.

Nasıl teşhis edilir?

Sperm hareketliliği, rutin bir sperm analizi ile test edilebilir. Test için en az iki meni örneği sağlamanız gerekir. Bunlar genellikle bir doktorun ofisinde veya test tesisinde mastürbasyon ile elde edilir. Prezervatifle seks yaparak veya numuneyi almak için geri çekilerek de sperm numunesi elde etmek mümkündür. Numune oda sıcaklığında tutulmalı ve 30-60 dakika içerisinde tesise ulaştırılmalıdır. Sperminizin yüzde 40'ından daha azı hareketliyse, sperm hareketliliğinin düşük olduğu kabul edilir.

Sperm hareketliliğine ek olarak, doktorunuz ayrıca şunları test etmek için bir meni analizi kullanabilir:

Erkek genital sisteminin sağlığı

Boşalma

Tedavi

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, bazı erkekler için sperm hareketliliğini artırmaya yardımcı olabilir:

Düzenli egzersiz

Sağlıklı kiloda kalmak

Cep telefonu maruziyetini sınırlama

Alkol kullanmama

Sigarayı bırakmak

Bazı takviyeler ayrıca sperm hareketliliğini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, bir çalışmada arka arkaya en az 100 gün boyunca günlük 200 mikrogram selenyum takviyesi ve 400 ünite E vitamini alan erkeklerde sperm hareketliliğinde yüzde 52'lik bir artış buldu. Takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun ve bunları nereden satın aldığınız konusunu danışın. 

Sperm hareketliliği sorununun nedeni, düşük hormon seviyeleri veya varikosel gibi tıbbi bir sorunsa, folikül uyarıcı hormon veya insan koryonik gonadotropin gibi ilaçlar yardımcı olabilir. Bazı durumlarda doktorunuz ameliyat önerebilir.

12 ay veya daha uzun süredir gebe kalmaya çalışıyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, doğurganlığı etkileyen herhangi bir sağlık durumu olup olmadığını belirlemek için sizi ve eşinizi test edebilir. Doktorunuz daha sonra sonraki adımları belirleyecektir.;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinem Kobal'ın Tercih ettiği suda doğum nedir? Suda doğum nasıl yapılır?