Dolar ne kadar oldu? Neden yükseliyor?

Doların ateşi durdurulamıyor. Gece saatlerinde 4.81 seviyelerinde kadar yükselen dolar sabah saatlerinden 4,75'e kadar gerilemişti. Dolar şu an 4.87 civarında hareket ediyor. Doların neden yükseldiği ise vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu oldu.

22 Mayıs 2018, Salı 15:08 Son Güncelleme:
A A
Dolar ne kadar oldu? Neden yükseliyor?

Dolar günbegün daha da yükseliyor. Yaklaşık bir ay önce 4,10'den işlem gören dolar her geçen gün artarak 4,63 seviyelerine çıkmıştı. Dün gece 4.81'e kadar yükselerek rekor kıran dolar sabah saatlerinde gerilemesine rağmen tekrar yukarı yönde hareket etmeye başladı. Dolar şu sıralar 4, 87 TL'de seyrediyor. Öte yandan doların neden sürekli yükseldiği ise vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Euro ise 5.70 TL.

BORSA İSTANBUL'DAN FLAŞ HAMLE

Borsa İstanbul da, Borsa'nın "kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan" döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrildiğini açıkladı ve şirketlere, "orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsa'nın Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmelerini" tavsiye etti.

Ahlatçı Yatırım’ın “TL’de Negatif Ayrışma Devam Ediyor…” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirme yapıldı:

“Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney yaptığı açıklamalarda, Brexit süreci ile ilgili belirsizliğin devam etmesinin işletme yatırımları üzerinde etkili olmaya devam ettiğine değinirken hane halkı ve iş dünyasının İngiltere’de faiz oranlarının muhtemelen kademi bir şekilde artacağının farkında olduğunu belirtti.

“İngiltere Merkez Bankası üyesi Sounders yaptığı açıklamalarda, istihdam piyasasının sıkılaşmaya devam edeceğini ve işgücü piyasanın henüz aşırı ısındığını düşünmediğini ifade etti. İngiltere Merkez Bankası üyesi Vlieghe yaptığı açıklamalarda, gelecek üç yıllık dönemde yılda bir veya iki kez 25 baz puan faiz artırımına ihtiyaç olabileceğine yönelik tahminlerini korumaya devam ettiğini belirtti.

“ABD’de açıklanan Richmond İmalat Endeksi Mayıs ayında piyasa beklentisinin üzerinde artış ile 16 düzeyinde gerçekleşti. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı.

“Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P ‘den yapılan açıklamalar lira üzerinde volatilitenin artmasına neden olduğu görülürken kurun fiyatlamalarda yeni işlem gününde 4.8203 seviyeleri civarını test ettiği görüldü.

"BİST-100 Endeksi günü yüzde 1.05 yükseliş ile 103.327 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 6.3 milyar lira olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 13.50 düzeyinde gerçekleşti.

“Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 17.05 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1.26 düşüş ile yüzde 14.92 seviyesinde günü tamamladı. Beş yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0.14 yükseliş ile 282.63 seviyesinde olduğu görülüyor."

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Gedik Portföy, Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, "Yeni haftaya ABD para birimi dünya genelinde değer kazanarak başladı. Hareketin temelde iki nedeni var. ABD-Çin dış ticaret savaşında Çin’in attığı geri adım ile uzlaşma sağlanması ve İtalya’da bugün kurulması beklenen hükümetin kamu açıklarını arttıracak programı. İtalya Avrupa’nın yumuşak karnı ve bu ülkede olası bir kötüye gidişin çözüm faturası Brüksel tarafından ödenemeyecek kadar ağır olur. Henüz ağıtlar yakılacak bir tablo olmasa da koalisyon kurmak üzere anlaşan iki marjinal partinin kapitalizme adapte olması zaman alacağa benziyor. Bu durum Euro’ya değer kaybettirince tahterevallinin karşı cephesi olan ABD doları değer kazanıyor. Bu işin dış görünümü" dedi.

Karayazıcı şöyle devam etti: "Yurt içinde sadece dolar değil Euro ve Sterlin’de de tarihi rekorlar görüyoruz. Çünkü TL’de yaşanan kayıp diğer ülke para birimlerinin üzerinde. Dolar haftanın ilk işlemlerine gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 0,3 bize benzeyen gelişenlerde yüzde 0,4 ama ülkemizde yüzde 1,2 değer kazancı ile başladı."

10 YILLIK GETİRİ 3 HAFTADA 250 BAZ PUAN YÜKSELDİ

Gösterge 10 yıllık tahvilde işlem bazında bileşik faiz bıgün yüzde 15.22 seviyesini test etti. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi 27 Nisan haftasını yüzde 12.60 seviyesinden kapadıktan sonra yönünü sert yukarı çevirdi. Cuma günü spot kapanış yüzde 14.97 valörde son işlem yüzde 15.06 oldu. Bugün spot kapanış yüzde 15.19 valörde son işlem yüzde 15.06 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise Cuma günü spot kapanış yüzde 16.88 valörde son işlem yüzde 16.91 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.88 valörde son işlem yüzde 16.95 oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.