Dolar rekor tazeledi

Dolar rekor tazeledi

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun piyasalara etkisi bugün de devam ediyor

20 Aralık 2013, Cuma 10:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Operasyonun yarattığı siyasi gerginlik ile sarsılan piyasalarda dolar yükselmeye bugün de devam etti. Dün 2.08 TL'yi test eden dolar bugün 2.08 TL'yi de geçerek 2.0850 TL'yi gördü. Dolar en son 5 Eylül'de Amerikan Merkez Bankası Fed'in açıklamaları sonucu 2.0844 TL ile tarihi rekorunu kırmıştı. Operasyon gerginliği ile birlikte dolar rekoru tazelemiş oldu.

BORSA KARARSIZ SEYREDİYOR

Öte yandan borsa dün doların yükselmesiyle birlikte gelen satışların ardından güne önceki kapanışa göre 344,26 puanlık yükselişle 69.444,28 puandan başladı. Ancak doların rekora çok yaklaşmasıyla borsa da satışlar arttı. Borsa şu dakikalarda yüzde 0,30 68 bin 894 puanda seyrediyor.

'MERKEZ BANKASININ GECELİK FAİZİ YETMİYOR'

Uzmanlar Fed kararının gelişmekte olan ülkeler döviz kurlarında fazla değer kaybı yaratmadığına dikkat çekerken Türkiye'de gerçekleşen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda yaşanan gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan borsanın büyük ölçüde iç gelişmeler kaynaklı gelişmeler nedeniyle değer kaybettiğini söyledi. Doların 2.07 TL üzerine çıkmasında ise Fed'in tahvil azaltımı kararının etkili olduğunu belirten Özarslan "ABD 10 yıllık faizleri yüzde 2.94 ‘lere yükseldi ve sepet 2,45 ile zirve seviyelerini kırdı. Merkez Bankası'nın gecelik faizlerde yüzde 7.75 seviyelerinde fonlamadan para vermesi şu anda TL’nin değer kazanmasına yetmiyor. Politik tansiyondaki ani değişiklik yatırımcıları tedirgin ediyor. Belediye seçimlerine kadar ekonomiden çok siyaset konuşulacak gibi görünüyor" diye konuştu.

'DOLAR YENİ YILDA DAHA DA YÜKSELEBİLİR'

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmet Demirkol yurtdışı konjönktürün de TL'nin aleyhine işlediğine dikkat çekiyor. Fed'in tahvil azaltımı kararıyla birlikte özellikle gelişen piyasa ekonomilerinde, sermaye çıkışlarının artması sonucu doların yükselişini sürdürmeye devam edeceğini belirten Demirkol "Türkiye'de ise, özel sektörün kısa vadeli borcunun 140 milyar dolar, cari açığın ise kısa vadede 60 milyar olması nedeni ile, 200 milyar dolar semaye girişine ihtiyaç var. Dolar talebini önümüzdeki aylarda arttıracağından, 2014 de Türkiyede doların 2,15 -2,20 TL bandına yükselmesine neden olabilir" diye konuştu.

ÜÇ GÜNLÜK BİLANÇO AĞIR

Operasyonun başladığı Salı gününden itibaren piyasalarda sular durulmadı. Operasyonun başladığı Salı gününden önce Pazartesi günü kapanışında 75 bin puana yakın olan borsa üç günde yüzde 7,69 düşerek 69 bin puana kadar geriledi. Operasyonda Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın gözaltına alındığı Halkbank hisselerinde ise düşüş daha ağır oldu. Operasyon öncesi 15.80 liradan satılan Halkbank hisseleri dünkü kapanışta 12.56 liraya kadar geriledi. Üç günlük kayıp yüzde 25'i buldu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bitcoin neden düştü? Kripto paralardaki sert düşüşün nedeni ne?