‘Dolar/TL 4 seviyesine yükselebilir’ iddiası

‘Dolar/TL 4 seviyesine yükselebilir’ iddiası

Standard Chartered Bank Kıdemli Ekonomisti Philippe Dauba-Pantanacce doların 4 TL'ye yükselebileceğini öngördü

16 Mayıs 2017, Salı 12:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bloomberg HT'nin haberine göre Ekonomist Pantanacce, Türkiye'nin dünyadaki yüksek hacimli likiditeden oldukça fayda gördüğünü belirterek "Ama ekonomik veriler yatırımcıyı endişelendirebilir. Türk Lirası son dönemde en iyi performans gösteren para birimlerinden biri oldu ama enflasyon rakamları uzun yılların rekor seviyelerine yükseldi. Biz TL'de değer kaybı olacağını ve kurun hızlı bir şekilde 4 seviyesine gelebileceğini öngörüyoruz" yorumunu yaptı.

Pantanacce, yatırımcıların jeopolitik riskler konusunda rahat olduğunu ve çoğu yatırımcının bu konuyu görmezden geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın bu akşamki görüşmelerine dair ise "Suriye gündemi en başta yer alacak ama ben buradan net sonuç çıkacağını düşünmüyorum. İyimser yorumlar gelebilir ama Suriye konusunda iki ülkenin görüşlerinde ciddi bir farklılık var. Aynı şey Fethullah Gülen meselesi için de gündemde olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan kurdaki düşüşü değerlendiren HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, Merkez Bankası'nın adımlarının yanı sıra yabancı yatırımcının pozitif algısının etkili olduğunu belirtti.
 

'YABANCI ALGISI HALA POZİTİF'


Merkez Bankası'nın çok önemli bir faiz artışı yaptığına dikkat çeken Aksoy, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde 370 baz puan civarında bir artış yaptı. Bu bir şekilde işe yaradı, risklerden arındırıldığında Lira en yüksek getirilerden birini sağlıyor. Böyle bir ortamda yabancı algısı hala pozitif. Kuru bu seviyeye getiren de bu oldu" diye konuştu.

Yurtiçi yerleşiklerin döviz aldığını, referandum sonrası kur düşerken bu alımların devam ettiğinı belirten Aksoy, kur oynaklığının da düşük seviyelerde bulunduğunu hatırlatarak "Ancak olumsuz bir haber akışı gelirse kurun hızlı tepki gösterebileceği seviyelerdeyiz" yorumunu yaptı.

Aksoy "Kur daha düşük seviyelere gelmekte zorlanıyor. 3.94'ten 3.52'ye kadar çekilme görmüştük. Yatırımcılar temkinli tarafta durmayı tercih ediyor. Ama kurda Ocak'taki gibi sert yukarı yönlü yükselişler beklememek gerekir" şeklinde devam etti.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 6 Mart 2021 Çılgın Sayısal Loto çekiliş sonuçları