Dolar yeniden 3 lirayı aştı!

Dolar yeniden 3 lirayı aştı!

ABD'den gelen iyi istihdam verileri ile dolar tekrar 3 lirayı gördü. 3.0005 TL'ye kadar yükselen dolar daha sonra tekrar 2.98 - 2.99 lira aralığına çekildi. Dolar 20 Ağustos'ta 3.0020 TL'yi görerek tarihi rekorunu kırmıştı

04 Eylül 2015, Cuma 15:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD faiz artışını destekleyen verilerin açıklanmasının ardından dolar, tarihi rekor düzey olan 3.0 lira düzeyini yeniden gördü.

ABD'den gelen veriler öncesi  2.9790 lira düzeyinde olan dolar, verinin açıklanmasının ardından 3.0 lirayı aşarak 3.005 TL seviyesine kadar yükseldi.

İŞSİZLİK DÜŞTÜ, MAAŞLAR ARTTI

ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 173,000 artarak beklentilerin altında büyümesi Fed'in bu ay faiz artırması olasılığının azaldığına işaret ederken, işsizlik oranı yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve maaşlar artış kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakından takip ettiği veriye ilişkin piyasa beklentisi ise 217 bin olarak belirlenmişti. 

Beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinde, sağlık, sosyal yardım ve finansal faaliyetler önemli rol oynarken, imalat ve maden sektöründe istihdam kaybı yaşandı. Bu arada, temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi 215 bin kişiden 245 bine, haziran ayı verisi ise 231 binden 245 bine revize edildi. Böylece haziran ve temmuz aylarındaki toplam istihdam 44 bin kişi daha arttı.

İşsiz kişi sayısı ağustos ayında 8 milyon azalırken, işsizlik oranı da yüzde 5,1’e geriledi. İş gücüne katılım oranı da önceki aya göre değişmeyerek yüzde 62,6 seviyesinde kaldı. Fed’in önem verdiği veriler arasında olan ortalama saatlik ücretler yüzde 0,3 artarak beklentileri aşarken, haftalık ortalama çalışma saati 34,6 ile bir önceki aya kıyasla değişim göstermedi.

2,97 TL SEVİYESİNDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ VE...

Ekonomistler, tarım dışı istihdamın eşik olarak kabul edilen 200 binin ve beklentilerin altında kalmasına karşın, işsizlik oranındaki düşüşe ve ortalama saatlik ücretlerdeki yükselişe işaret ediyor.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bir sonraki toplantısı 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Ajanslar

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak: Bütçe dengemiz ağustosta 28,2 milyar lira fazla verdi