Dolar yükseldi Merkez Bankası müdahale etti

Gün içinde dolar 2.55 lira ile rekor düzeye yükseldi. Ardından Merkez Bankası, döviz ihalesini 40 milyondan 60 milyon dolara çıktardı. Bu hamle sonrası dolar 2.57 seviyesine yükseldi

04 Mart 2015, Çarşamba 17:08
A A
Dolar yükseldi Merkez Bankası müdahale etti

Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin kaygılar ve ABD’de faiz artırımının yakınlaştığı beklentileriyle dolar 2.5670 liraya ulaştı, Borsa’da düşüş hızlandı. Dolardaki hızlı tırmanış hisse senetlerini de vurdu. Güne hafif düşüşle başlayan Borsa İstanbul Endeksi’ndeki (BIST100) kayıplar yüzde 2.50’yi buldu. BIST100 82 bin 196 puana kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Merkez Bankası’nın para politikasını ve Başkanı Erdem Başçı’yı sert şekilde eleştirmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Başçı’nın istifa ettikleri yönünde söylentiler yayılmış, ancak bu söylentiler hükümet tarafından yalanlanmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın yakın vadede faiz artırma olasılığının güç kazandığına ilişkin belirtilere bağlı olarak dolardaki küresel piyasalardaki değer kazancı da içerideki alımları destekliyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

DHA’nın sorularını yanıtlayan Egeli CO Araştırma Strateji Direktörü Güldem Atabay Şanlı, Merkez Bankası’nın dolar kurunda belirleyici olacağını belirterek, "Eğer Merkez Bankası faizi düşürmezse dolar 2.50 liraya geri çekilir. Ancak faiz indirimine giderse dolar 2.55-2.60 aralığında bir süre daha kalır" dedi.

"MERKEZ’İN KARARI BELİRLEYİCİ OLACAK"

Güldem Atabay Şanlı, Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen parasal genişlemenin parite etkisiyle liranın daha fazla değer kaybettiğini ifade ederek, "Son açıklana enflasyon rakamı ve gıda enflasyonu faiz indirimi beklentilerini körüklemiş durumda"dedi ve ekledi: "Merkez’in bu dolar kuru karşısında artık faiz indirimi yapmaması gerekir ama dünkü rakamlara göre piyasalarda bir indirim beklentisi oluştu. Gelişmekte olan para birimleride de düşüş var. Makul görünen Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmaması, Merkez’in kararı belirleyici olacak. Eğer faizi düşürmezse dolar 2.50 liraya geri çeklir. Ancak faiz indirimine giderse dolar 2.55-2.60 aralığında bir süre daha kalır."

Şanlı Borsa İstanbul’daki kayıplar konusunda ise doların yükselmesi sonucunda satış baskısı yaşandığını belirtti.

"BUGÜNÜ AÇIKLAMAZ"

EgeliCO Portföy Yöneticisi İlker Ardal da uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard And Poors’un (S&P) Bank Asya konusundaki açıklamalarının doların yükselişine etkisi konusunda değerlendirek, "Böyle trendin yukarı olduğu dönemlerde her türlü açıklama etkili oluyor. Gelişmekte olan piyasalarda kayıp yaşandı. Bir çok faktörün aynı anda denk gelmesi daha doğru bir açıklama. Bankacılık sisteminde karlılık ve komisyonlarla ilgili de açıklamasıda var S&P’nin; piyasayı bu da etkilemiş olabilir. Ama bugünün tamamını açıklamaz" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Facebook ziyaretçileri kaç yaşında?