Dolardaki hareketliliğe neden olan 6 madde...

Dolar ve euroda hareketlilik sürüyor. Dün gece piyasaların kapalı olduğu saatlerde dolar 5.41'i euro da 6.27'yi görmüştü. Vatan Gazetesi'nin haberine göre doların bu denli yükselmesinin 6 nedeni var. İşte doları yükselten 6 neden...

07 Ağustos 2018, Salı 08:54 Son Güncelleme:
A A

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklarda (ZK) Rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırının yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürüldüğünü, bu değişiklikle yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında dövizin bankaların kullanımına geçeceğini açıkladı. Söz konusu açıklama 6 lirayı bulan euro da ve 5.19’a kadar yükselen dolarda kısmi olarak bir geri çekilme sağladı. 'RAHATSIZIM' MESAJI

'RAHATSIZIM' MESAJI

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB klasik olarak volatiliteden rahatsız olduğunu gösteren adımlara başladı. Hatırlamak gerekirse bu yıl ikinci çeyrekte yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz likiditesi adımı görmüştük.

Banka bu sürecin sonunda 500 baz puanlık faiz artışına da gitmişti” dedi ve ekledi: “Kısacası bu adım bankanın piyasadaki fiyat hareketlerinden rahatsız olduğunu ifade eden ilk gelişme. Bir sonraki planlı faiz kararı 13 Eylül’de olacağı için bu adımlardan daha çok görebiliriz.”

DÖVİZDE HAREKETLİLİK

DÖVİZDE HAREKETLİLİK

Dolarda hareketliliğe pek çok sebep üst üste binerken, bu negatif havada en çok TL olumsuz etkilendi. Cuma günü 5.0767/5.0800, dün sabah 5.11 civarında olan dolar/TL 5.1920’ye kadar yükseldi. Benzer şekilde euro/TL’de de hareketlilik oldu.. Euro 6 TL’ye yükseldikten sonra 5.99’dan kapandı. Bir bankacı, “Döviz piyasasında yerlilerin satış tarafından çekilmeleri ile hacimsiz piyasada hızlı bir yükseliş görüldü” dedi. İşte doların yükselmesine sebep olan 6 neden...

1- AMERİKA-İRAN GERİLİMİ

1- AMERİKA-İRAN GERİLİMİ

ABD-İran gerilimi petrol fiyatlarında yüzde 1 artış getirdi. Bu Maliye için akaryakıttan alınan ÖTV’de ekstra feragat demek oluyor.

2- AMERİKA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ RESTLEŞME

2- AMERİKA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ RESTLEŞME

ABD ile Türkiye arasındaki rahip krizinde hafta sonu da gerilimi azaltacak gelişme olmadı. Tam tersine karşılıklı restleşme vardı.

3- AMERİKA'NIN GÜMRÜKSÜZ VERGİ DÜZENLEMESİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ

3- AMERİKA'NIN GÜMRÜKSÜZ VERGİ DÜZENLEMESİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ

Ayrıca ABD, Türkiye’den aldığı 1.6 milyar dolarlık ürünün gümrüksüz ithalatına imkan veren düzenlemeyi gözden geçirmeye aldı.

4- TİCARET SAVAŞLARININ ALMANYA'YI ETKİLEMESİ

4- TİCARET SAVAŞLARININ ALMANYA'YI ETKİLEMESİ

Ticaret savaşları Alman ekonomisini de etkiledi. En büyük ihracat müşterimizAlmanya’da ekonomik tekleme kötü haber.

5- MORGAN STANLEY'İN RAPORU

5- MORGAN STANLEY'İN RAPORU

 Morgan Stanley son raporunda ABD’den bu yıl 4, 2019’da 2 faiz artırımı beklediğini açıkladı. Dünyada dolar ekstra talep gördü.

6- BANKACILAR: YERLİLER SATIŞTAN ÇEKİLDİ

6- BANKACILAR: YERLİLER SATIŞTAN ÇEKİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşa ‘Dolarınızı bozdurun’ dedi. Ancak dün bankacılar yerlilerin satıştan çekildiğini belirtti.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.