Dolce Gabbana'dan Diet Prada'ya iftira davası

Dolce Gabbana'dan Diet Prada'ya iftira davası

Dolce Gabbana, Diet Prada isimli ünlü Instagram hesabını yöneten iki ABD’li bloggera, 600 milyon dolarlık (yaklaşık 4,6 milyar TL) iftira davası açtı. Daha önce reklamı ırkçı bulunan marka, Çinlilerden özür dilemişti.

09 Mart 2021, Salı 11:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milano merkezli İtalyan moda markası Dolce & Gabbana, Diet Prada isimli ünlü Instagram hesabını yöneten iki ABD’li bloggera tasarımcılardan birine atfedilen Asya karşıtı yorumları yeniden paylaşarak Asyalı müşterilerin boykotuna neden oldukları gerekçesiyle 600 milyon dolarlık (yaklaşık 4,6 milyar TL) iftira davası açtı.

DAVA 2019'DA AÇILMIŞTI

NTV'nin haberine göre, söz konusu dava 2019’da Milano’da açılmıştı ancak bloggerların bu hafta Diet Prada hesabından konuya dair açıklama yapmalarının ardından yeniden gündeme geldi. Diet Prada’nın paylaşımları moda dünyası tarafından yakından takip ediliyor. Hesap özellikle tasarımlardaki özgün olmayan öğelere ve toplumsal konulara dair paylaşımlarıyla biliniyor.


https://www.instagram.com/p/CMIpCq9nEy0/


Blooggerları savunan Fordham Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Moda Hukuku Enstitüsü direktörü Susan Scafidi, "Tüm bu dava Diet Prada’yı, bizzat Tony (Liu) ve Lindsay’i (Schuyler) susturmayı denemenin bir yolu" ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKEN REKLAM

Dava, Kasım 2018’e kadar uzanıyor. O tarihte Dolce & Gabbana’nın internette yayımlanan reklamları ırkçı bulunmuş ve tepkilere yol açmıştı. Ünlü markanın hazırladığı videolarda Çinli bir kadının yemek çubuklarıyla İtalyan yemeklerini yerken zorlandığının görülmesi eleştiri oklarının markaya yönelmesine neden olmuştu.

ÇİNLİLERDEN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Öte yandan moda tasarımcısı Stefano Gabbana’nın bir sosyal medya kullanıcısıyla yaptığı tartışmanın ekran görüntülerinin sızmasıysa eleştirilerin dozunun artmasına yol açmıştı. Söz konusu tartışmada Gabbana, Çinlilere karşı aşağılayıcı ifadeler kullanmıştı.

Tasarımcılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana ilk olarak Gabbana’nın hesabının hack'lendiğini belirtmişti. İkili daha sonra Çinlilerden özür diledikleri bir video yayımlamıştı.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Paris Hilton yeşil elbisesiyle büyüledi