Domatesin kilosu 4 liraya düştü

Antalya'da üreticinin domates yerine muz ekmesiyle geçen hafta domates krizi fiyatları yukarı çekmişti. Güve hastalığı da buna eklenince halde domatesin kilosu 1 liradan başlayıp 7 liraya kadar çıktı. Bu hafta ise pazarda domatesin kilosu 4 liradan satılıyor

04 Temmuz 2018, Çarşamba 13:04 Son Güncelleme:
A A
Domatesin kilosu 4 liraya düştü

Bayrampaşa meyve ve sebze halinde esnaf ve İstanbul Yaş Meyve-Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği (İSMEYDER) Başkan Yardımcısı Muhittin Baran, "Domatesin fiyatında geçen haftaya göre 1 lira ile 70 kuruş arasında düşüş var. Her geçen gün daha da düşecektir. İhracatın olduğu ve sera domatesinden yeni çıkan domateslere geçişteki ara dönemde piyasada fiyat artışları oluyor. Tarlada domates yeni yeni çıkıyor" dedi.

Önümüzdeki günlerde yeni çıkan domateslerin piyasaya sürülmesiyle fiyatların daha da aşağı çekileceğini belirten Muhittin Baran, "Şu anda pembe domatesin kilosu halde 2,5 lira" diye konuştu.  

'GEÇEN YIL DOMATES 1-1,5 LİRAYDI'

Domatesin geçen haftaya kıyasla arasında 1 liralık farkolduğunu aktaran pazar esnafı, "Geçen hafta 5 liraydı bu hafta 4 liraya düştü. Arada 1 liralık fark var. Nedeni; sera domatesi bitti, tarla domatesi çıktı bu da fiyatı aşağıya çekti. Geçen yıl domates 1-1,5 liraydı, şimdi 3,5-4 liradan satıyoruz. Fiyatlarda yüzde 100 artış var. İnsanlar bütçesine hareket ediyor, kilo ile alan da var, tane olarak alan da. Ancak bu mevsimde domates çok pahalı" ifadelerini kullandı. 

'ZARARLI HASTALIKLAR ÜRETİCİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ'

Zararlı hastalıkların domates üreticisini olumsuz etkilediğini söyleyen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik ise, "Son yıllarda ülkemizde görülen zararlı hastalıklar domates üreticisinin başka ürünlere yönelmesine neden oldu. Mantar hastalığı ve kurt yanınd domates güvesi zararlısı da özellikle bu yıl ciddi zarara yol açtı" dedi.

DOMATES GÜVESİ YÜZÜNDEN ERKEN HASAT

Güve hastalığı yüzünden çiftçinin ürünü 2 ay önceden hasat ettiğini belirten İlknur Menlik, "Amerika'dan 2009 yılında Avrupa'ya geçen, oradan da zaman içinde Türkiye'ye giren domates güvesi nedeniyle bir kısım çiftçimiz ürünlerini normal hasadın 2 ay öncesinden toplamak zorunda kaldı. Bu zararlıdan etkilenen diğer üreticilerimiz ise ne yazık ki ürünlerini kurumaya bıraktı" diye konuştu.

'EKİM ALANI YARI YARIYA DÜŞTÜ'

Son yıllarda yaşanan hastalık ve birtakım olumsuz gelişmelerin domates ekim alanlarını yarı yarıya düşürdüğüne dikkat çeken İlknur Menlik, "Özellikle son 5-6 yılda görülen hastalık ve zararlar nedeniyle üretici başka ürünlere yönelmiş, buna Rusya krizi de eklenince domates ekim alanları ciddi şekilde daralmıştır. Bu yıl Adana bölgesinde domates ekilen alan geçen yılın yarısı kadar. Bu durum toptancı hallerinde fiyatların 2-4 kat artmasına neden oldu. Domates güvesine karşı kullanılan zirai ilaç etkili olmayınca, çiftçilerimiz ilacın incelenmesi için ilgili mercilere dilekçe verdi" ifadelerini kullandı. 


Sıradaki haber yükleniyor...