'Domuz büyüsü' bozuldu!

Didim'in CHP'li Belediye Başkanı Mümin Kamacı domuz büyüsü yaptıkları gerekçesiyle iki kadın görevliyi işten çıkarmıştı. Başkan Kamacı, kanıt olarak güvenlik kamerası kayıtlarını basına izletmişti. Bu iddiayı reddeden iki kadın görevli işe iade için açtıkları davayı kazandı.

21 Ağustos 2009, Cuma 11:22
A A

Masaya ve kapıya sürdüler                                                             

Aydın Didim’in CHP’li Belediye Başkanı Mümin Kamacı, temizlik görevlisi Fatma Hatun Eryürek ile zabıta memuru Ayşegül Menderes’i ‘domuz büyüsü’
yaptıkları gerekçesiyle işten çıkarmıştı. Başkan Mümin Kamacı, “İki görevli benim, yardımcım Ahmet Karaoğlu’nun makam koltuğuna ve oda kapılarına
büyü yapmak amacıyla domuz yağı sürerken güvenlik kamerasına yakalandı. Bu yüzden işten çıkardık” deyip görüntüleri basına izletmişti. İddiaları reddeden iki kadın, Belediye Başkanı Mümin Kamacı’ya dava açmıştı.

Mahkeme: Büyü iddiası yersiz

Fatma Hatun Eryürek, “Stresten sütüm kesildi, 4 aylık bebeğim mağdur oldu” demişti. Ayşegül Menderes de “Şeker hastasıyım. Bu yüzden pet şişe içinde şekerli su ile geziyorum. Kayıttaki pet şişe bu” demişti. İki kadının açtığı dava dün sonuçlandı. Belediyenin büyü iddiasını yersiz bulan mahkeme heyeti, kadrolu olan kadın işçilerin işine son verilmesi için Belediye Disiplin Kurulu kararının yeterli olmadığına hükmetti. Fatma Hatun Eryürek ve Ayşegül Menderes’in işe iadesine karar verildi.

Domuz büyüsü nedir?

Cahil kişiler bu büyüyü hoca ya da medyum denilen şarlatanlara bir kişinin bulunduğu ortamdan gitmesini sağlamak için yaptırıyor. Ayrıca büyünün birini sevdiği kişiden, şehirden, mülkten uzaklaştırıldığına da inanılıyor. Bir parça domuz yağını kişiyi eşinden ayırmak için yatağına, evinden ayırmak için kapısına, işinden ayırmak için masasına sürüyorlar.

Hasan BAYRAK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.