Domuz gribi mutasyona mı uğradı?

Domuz gribi mutasyona mı uğradı?

21 Kasım 2009, Cumartesi 10:25
A A

ABD’de Tamiflu adlı anti-virüs ilaca karşı direnç geliştirmiş yeni domuz gribi vakaları belirlendi.

Amerikan sağlık yetkilileri, Kuzey Karolina eyaletinde son 6 hafta içerisinde, ilaca dirençli virüsle hastalanmış 4 vaka belirlendiğini açıkladı.Dünyada Nisan ayından beri bu türden 52 vaka belirlendi. Bunlardan 15’i ABD’de ortaya çıktı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, ülkedeki tüm vakaların yalıtıldığını kaydetti. Tamiflu, virüse karşı kullanılan 2 ilaçtan biri.

BİR UYARI DA NORVEÇ'TEN

Norveç halk sağlığı yetkilileri de, domuz gribi virüsünün, bu virüse yakalanan insanlarda tehlikeli ve önemli sonuçlar doğurabilecek ‘mutasyona’ uğramış bir şekline rastladıklarını açıkladılar.

Mutasyona uğramış virüsün solunum sisteminin derinliklerine girme kapasitesinin arttığını ve daha önemli solunum rahatsızlıklarına sebep olabileceğini belirten halk sağlığı yetkilileri, değişime uğramasına rağmen, yapılan domuz gribi aşısının ve antiviral ilaçların virüs üzerinde etkilerini sürdürdüğünü söylediler.

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre domuz gribinden dünya genelinde 6 binden fazla kişi öldü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.