Domuz gribi okul kapattırdı

Ankara'daki Bilkent Laboratory and International School'da hasta sayısı 10'a çıkınca eğitime 1 hafta ara verildi

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Ankara’daki Bilkent Laboratory and International School (BLIS) ilköğretim okulunda öğrenim gören 7’nci sınıf öğrencisi B.T.’de önceki gece domuz gribi vurüsüne rastlandığı belirlendi. İlk vakanın ardından tatile gerek görmeyen Sağlık Bakanlığı, hasta sayısının artması üzerine dün eğitime bir hafta ara verildiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Gerekirse okullar tatil edilebilir” açıklamasının hemen ardından Türkiye’de domuz gribi nedeniyle tatile giren ilk okul BLIS oldu.

HASTAHANEYE YATIRILMADILAR

Yetkiler dün öğle saatlerinde yaptıkları açıklamada, 3 öğrenci ile 2 velide domuz gribi virüsüne rastlandığını, 3 şüphelinin ise sonuçlarının çıkmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan akşam yapılan açıklamada ise 25 kişiden numune alındığı, hasta sayısının 10’a ulaştığı, bütün vakaların genel durumlarının iyi olduğu ve evlerinde izole edilerek tedavilerinin sürdüğü ifade edildi. Hastalık görülen öğrencilerin 4 Ekim’de birkaç gün önce İskoçya’dan döndükleri öğrenildi.

KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞMİŞLER

Boşaltılan okul dün sabah İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince dezenfekte edildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, “Hastalık belirtisi gösteren vakaların genel durumları iyi.

Hastane yatışını gerektiren bir durum söz konusu değil” diye konuştu. Müsteşar, Buzgan, hastalar dışında, İskoçya gezisine katılan 3 öğrencinin de dönüşte hafif hastalık belirtisi gösterdiği ve iyileştiğinin anlaşıldığını kaydetti. Bu öğrencilerin kendiliğinden nasıl iyileştiğinin sorulması üzerine Buzgan, domuz gribinin her hastada hastaneye yatış gerektirmediğini, özenli beslenme ve dinlenmeyle kendiliğinden geçebileceğini anlattı.

Bu öğrencilerin hızlı testlerden geçtiğini belirten Buzgan, Ankara çapında bir salgından bahsedilemeyeceğini dile getirdi.

TERMAL KAMERA YAKALAMAMIŞ

Turan Buzgan, İskoçya’dan gelen hasta öğrencilerin havalimanlarındaki termal kameralarca nasıl tespit edilemediği sorusuna da “Hastalığın hafif seyretmesi, ateş olmaması, ateş düşürücü kullanılması gibi sebeplerle mümkün” yanıtını verdi. Buzgan, öğrencilerle beraber İskoçya’dan gelen yolcular ile ilgili inceleme yürütülmediğini de söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.