Domuz gribi yayılıyor

Diyarbakır'da da 7 öğrencide H1N1 virüsü çıktı. Ankara'da 41, Erzurum'da ise 1 vaka tespit edildi

19 Ekim 2009, Pazartesi 08:53
A A
Domuz gribi yayılıyor

Diyarbakır'da 7 öğrencide H1N1 virüsü taşıdığı belirlenmesi üzerine iki okulda, 5 günlük tatil ilan edildi. Ankara'da 41, Erzurum'da ise 1 vakanın tespit edilmesiyle birlikte son 1 hafta içinde görülen vaka sayısı 49'a yükseldi. Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada toplam hasta sayısının 551 olduğunu bildirdi. 

DOMUZ GRİBİNDEN BÖYLE KORUNUN 

Diyarbakır'da merkez Kayapınar İlçesi'ndeki Huzurevleri İlköğretim Okulu ile Yenişehir İlçesi'ne Hantepe Şehitleri İlköğretim Okulu'nda okuyan toplam 7 ilköğretim öğrencisinde domuz gribi virüsü tespit edildi. Bu öğrenciler evlerinde aile fertleriyle birlikte karantinaya alındı.

Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, öğrencilerin şimdilik hayati bir tehlike arzetmeyecek şekilde iyi durumda olduklarını belirterek, "Öğrencilerimiz evlerinde karantinaya alındı. Aşılar henüz gelmediği için yapabileceğimiz koruyucu önlemlerimizi aldık. Hafta içinde aşıların Türkiye'ye geleceği söylendi. Türkiye'ye giriş yapar yapmaz Diyarbakır'a da gönderilecek. Umarım başka vakaaya rastlanmaz. Halkın panik yapmasına gerek yok" dedi.

HASTA SAYISI 551
Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada hasta sayısının 551 olduğunu ve  Ankara´da son 5 günde tespit edilen vaka sayısını ise 41´e ulaştığını belirtti

Erzurum'da bir baba ve oğlu domuz gribi şüphesiyle müşahede altına alındı. Babanın tahlil sonuçları pozitif çıkarken, oğlunun kan örnekleri Ankara'ya gönderildi.

Yurtdışından Erzurum'a gelen 36 yaşındaki M.A., 5 gün önce yüksek ateş şikayeti ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. M.A.'dan alınan kan örnekleri, tahlil için Ankara'ya gönderildi. Tahlil sonuçlarının pozitif çıkması üzerine M.A., müşahade altına alındı. Bugün yüksek ateş şikayetiyle M.A.'nın ismi açıklanmayan oğlu da hastaneye müracat etti. Gözlem altına alınan M.A.'nın oğlundan kan örnekleri alındı. Örnekler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mahmet Ali Şahin'in Ankara'ya döndüğü uçakla tahlil yapılması için Ankara'ya gönderildi.

Domuz gribi olayını doğrulayan Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, kan örneklerinin sonuçlarının beklendiğini belirterek, ona göre tedbir alacaklarını, bu kişilerin temasta bulunduğu aile yakınlarını da müşahade altına alabileceklerini söyledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.