Domuz gribine karşı Türkler

Domuz gribine karşı Türkler

Dünyayı saran domuz gribine karşı İstanbul İstanbul Halkalı'da bir ilköğretim okulu çok ilginç bir önlem aldı

05 Kasım 2009, Perşembe 08:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyayı saran domuz gribine karşı alınan önlemler hızla artıyor. Ölümcül salgın yüzünden panik yaşayan vatandaşlar da uzmanların önerilerinin yanı sıra ilginç önlemler almaya başladı. Virüse karşı en ilginç önlem, İstanbul İstanbul Halkalı’da bir ilköğretim okulunda alındı.

Okul müdürü, virüsü uzaklaştırdığı gerekçesiyle 2 çuval kuru soğan alıp sınıflara ikişer tane dağıttı. Bunu gören öğrencilerin de aynı yöntemi evlerinde uyguladıkları öğrenildi. Gribi uzaklaştırdığını düşünen okulun öğrencileri evlerindeki odaları soğanla süsledi.

Konu hakkında açıklama yapan okul müdürü, bir öğretmen arkadaşının soğanın gribe karşı antibiyotik etkisi yarattığına ilişkin internette okuduğu bir haberden yola çıktıklarını aktardı. “Çocukları virüsten uzaklaştırır diye düşünerek bu kararı aldık” diyen müdür şöyle devam etti: “Zararı da olmadığına göre böylesi bir önlem almakta sakınca görmedik. Her sınıfta 2-3 baş kuru soğan var. Kimi öğrencilerin de aynı yöntemi uyguladığını duyduk. Hatta veliler de bunu mantıklı buluyor. Aynı şekilde ben de kendi evimin odalarına soğan koydum.”

YENMEZSE FAYDASI OLMAZ

Bitki Bilimi ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, soğanın antibakteriyel özelliğinin olduğunu ancak tek başına bir işe yaradığına dair hiçbir araştırma olmadığını kaydetti. Dumankaya, “Soğan yenmezse faydası yok” dedi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hülya Çaşkurlu da “Öncelikle soğanın domuz gribine karşı iyi geldiğini ispat etmek gerekiyor. Bu çağda sınıflara soğan koymak olacak şey değil” diye konuştu.

BUGÜN

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çok konuşulacak öneri! Koronavirüs aşısı yaptırmayana para cezası