Domuz gribiyken doğurdu

Domuz gribiyken doğurdu

Kayseri'de domuz gribine yakalanan 35 yaşındaki hamile kadın, hem domuz gribini yendi hem de sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi

25 Ocak 2016, Pazartesi 12:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erciyes Üniversitesi'nden (ERÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, ateş, öksürük, halsizlik, yorgunluk ve solunum sıkıntısı şikayetleriyle 9 Ocak’ta Pınarbaşı Devlet Hastanesi'ne başvuran 34 haftalık hamile Telli Yaman, genel durumundaki bozulma nedeniyle ERÜ Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne sevk edildi.

Acil Servis'te yapılan ilk müdahalenin ardından akut solunum yetmezliği tanısı konan Yaman, suni solunum cihazına bağlandı. Kadın doğum bölümü ile yapılan değerlendirmenin ardından Yaman, sezaryene alındı.

Başarılı ameliyatın ardından sağlıklı bir kız bebek dünyaya getiren Yaman, daha sonra dahiliye yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Burada 9 gün boyunca suni solunum cihazına bağlı kalan Yaman’ın tahlillerinde H1N1 virüsüne rastlanıldı. Uygulanan tedavi sonucu anne Yaman, H1N1’i de yenmeyi başardı.

Yoğun bakımdaki tedavisinin ardından diğer şikayetleri için nefroloji kliniğine alınan Yaman’ın tedavisi sürüyor.

Kendisini yeniden hayata döndüren doktorlara çok teşekkür eden Yaman, "Bu hastalığı yenerek ikinci kez doğmuş oldum. İkinci kez dünyaya gelmiş gibiyim. Çok mutluyum. İnşallah, benim durumumda olanlar da bu hastalığı yener" ifadesini kullandı.

'ZOR İMKANSIZ DEDİLER'

Yaman’ın eşi Arif Yaman da doktorlara ve hastaneye teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Eşimin hastalığı açıkçası beni umutsuzluğa sürüklemişti. Çünkü televizyon haberlerinde sıkça duyuyorduk. Bu hastalığın ne kadar zor olduğu, hastalıktan ölenleri... Özellikle hamilelerde ciddi risk oluşturduğu söyleniyordu. Zor dediler, imkansız dediler, eşim doktorların gayreti ve Allah’ın yardımı ile bu hastalığı yendi. Eşimin iyileşmesinde emeği geçen başta dahili yoğun bakım servisinde görevli hocalarım olmak üzere, tüm doktor ve hastane personeline teşekkürlerimi sunuyorum."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Şubat 2021)