Dönüş çilesi başladı

Tatilcilerin dönüşe geçmeleriyle birlikte özellikle TEM'de ve feribot iskelelerinde büyük yoğunluk yaşanıyor

11 Ağustos 2013, Pazar 13:02
A A
Dönüş çilesi başladı

Yalova Topçular'daki feribot iskelesi ile TEM'deki hareketlilik sabaha kadar devam etti. Yoğunluğun gün boyunca daha da artarak devam etmesi bekleniyor. 

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer10677","10677","201308","10677-1.jpg");

İzmir ve Bursa istikametinden gelen ve İzmit Körfezini dolaşmak istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği, Gebze Eskihisar'e sefer yapılan Yalova Topçular Feribot iskelesinde yoğunluk dünden beri hiç azalmadı. Bu sabah saat 09.00 sıralarında bile iskele meydanından itibaren E-130 Karayoluna doğru araç kuyrukları olduğu görüldü. İDO yetkilileri, Gebze Eskihisar'a giden feribotların bekleme yapmaksızın boş olarak geri döndüğünü ve bu hatta halen 17 feribotun aralıksız çalıştığını belirtirken yoğunluğun yarın öğlen saatlerine kadar devam etmesini beklediklerini söylediler.

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ'NÜN ÖNEMİ 

 

Her bayram yaşanan bu yoğunluk, İstanbul-İzmir yolculuğıunu 3,5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu'nun en önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü'nün ne kadar önemli olduğunu da akla getiriyor.

Bilindiği gibi bu projenin 2015 yılında tamamlanacağı bildirilmişti. Körfez Köprüsü'nün tamamlanmasıyla Bursa ve İzmir istikametine gidecek araçlar Dilovası'ndan Bursa Orhangazi'ye 30 dakikada ulaşabilecek.

TEM'DEKİ YOĞUNLUK

TEM'deki yoğunluk da sabah saatlerine kadar devam etti. Sabah biraz hafiflese de öğlenden sonra dün geceye oranla çok daha fazla yoğunluk olacağı tahmin ediliyor. TEM Kocaeli geçişinde trafik ve Karayolları ekiplerinin aldığı önlemler de devam ediyor. Her 5 kilometrede bir trafik ekibi hazır bekliyor. Uzak noktalardan yola çıkanların dün olduğu gibi bugün de saat 15.00 sıralarında Kocaeli geçişinde olacağını dikkate alan ekipler öğlenden sonraya odaklanmış durumda.

TEM Koceli geçişinde sıkıntı yaratan tek geçiş noktası, İzmit'in kuzeyinde, Viyadük ve tünellerin de bulunduğu Bekirdere Rampası. Burada yol 3 şeritten 2 şeride düştüğü için trafik çok ağır ilerliyor. 

Trafik çok yoğun ama, bunun bir sevindirici bir yanı, son 24 saatlik süre içinde sadece istanbul istikametine 150 binin üzerinde aracın geçiş yaptığı bu güzergahta ciddi bir trafik kazası olmaması.

BİR KİŞİ ATLADI İDDİASI

Çanakkale'deki Gestaş Feribot İskelesi'nde, gece denize atlayan ve halen bulunamayan 30 yaşlarındaki bir erkeği arama çalışmaları nedeniyle, arabalı vapurlarla feribotların yanaştığı üç rampadan sadece biri kullanılabiliyor. Kuyruk uzarken araçlar Lapseki- Gelibolu hattına yönlendiriliyor.

Gestaş Feribot İskelesi'nde, bugün saat 01.30 sıralarında feribotların yanaştığı rampadan denize atladığı ileri sürülen 30 yaşlarındaki bir erkeğin bulunması için başlatılan arama çalışmaları aralıksız devam ediyor. Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı'na bağlı bir bot, Gestaş İskelesi'nde arabalı vapurlar ve feribotların yanaştığı rampalar bölgesinde sürekli denizde arama çalışması yapıyor. Bu arama çalışmaları nedeniyle geceden buyana iskeledeki üç rampadan sadece biri kullanılabiliyor. Bir ve iki nolu rampalara arama çalışmaları nedeniyle arabalı vapurlarla feribotların yanaşmasına izin verilmiyor.

Çanakkale- Eceabat hattındaki iki arabalı vapurla Çanakkale- Kilitbahir seferlerini yapan bir feribot sadece 3 nolu rampayı kullanabiliyor. Bu nedenle de arabalı vapurlarla feribotlar, kullanılan tek rampanın boşalması için açıkta bir süre beklemek zorunda kalıyor. Bu durum da feribot seferlerini geciktiriyor, tatilci kuyruğunun uzamasına neden oluyor. Trafik ekipleri, Çanakkale iskelesindeki sıkışıklık nedeniyle boğaz geçişi için sürücüleri Lapseki İskelesi'ne yönlendirmeye başladı.

DHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.