Dört açıklama ve dolar fırladı!

Dört açıklama ve dolar fırladı!

Bugün içinde yapılan dört açıklamadan bakın dolar nasıl etkilendi

26 Aralık 2013, Perşembe 19:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"17 Aralık" operasyonundan sonra gündeme bomba gibi düşen ikinci dalga operasyon  haberleri yargıyı gerdi. Operasyona dair sızdırılan bilgilerden sonra arka arkaya yapılan açıklamalar kafa karışıklığı yarattı. Gün içinde soruşturma dosyasının TMK Savcısı Muharrem Akkaş’tan alındığı haberi ise yeni tartışmaların kapısını açtı. İstanbul Başsavcısı Turkan Çolakkadı ile TMK Savcısı Muharrem Akkaş arasında "yetki" tartışması karşılıklı açıklamalarla devam etti. Savcı Akkaş soruşturma emri verilmesine rağmen kolluk kuvvetlerinin görevini yerine getirmediğini, engellendiğini ve delillerin karartıldığını söyledi.

Akkaş’ın açıklaması üç başlıkla özetlenebilir:

1- “Soruşturma yapmam engellendi ve baskıyla karşılaştım”
2- “Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir.”
3- “Mahkeme kararlarını uygulamayan amirler suç işledi”
 Savcı Akkaş’ın açıklamalarına İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı basın açıklamasıyla yanıt verdi. Çolakkadı cümlesine "Sizlere bir kağıt dağıtıldı bir savcımız tarafından. Yalan yanlış bilgiler verildi. İşin esasını ve doğrusunu anlatmak mecburiyetinde kaldım." diye başladı. Savcı Çollakkadı, genelleme yaparak açıklamalarda bulundu. Çolakkadı’nın açıklamasının satıbaşları şöye:

1- “Bilgiler sızdırılıyor ve yalan yanlış bilgi aktarılıyor”

2- “Hukuk kurallarına uygun davranılmıyor”

3- “Kim olursa olsun soruşturma yapılır ve deliller karartılamaz”

 

 

 

 


Yapılan açıklamaların ardından HSYK’nın açıklaması ve AK Parti’den verilen yanıt ise gündemi sarstı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, savcıların açıklama savaşından önce bir metin hazırlamıştı. Açıklama 13’e 5 şerh ile yapıldı. Açıklamanın satırbaşları şöyleydi:

1- ''Yönetenlerin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir”

2- “Adli Kolluk Yönetmeliği Anayasa'ya aykırıdır''

3- “Tüm yargı mensuplarını zan altında bırakan beyan ve yazılar bağımsız yargıya zarar veriyor”
 Bu açıklamanın ardından AK Parti'nin hukukçu kurmayı Mustafa Şentop şu açıklamayı yaptı: “Sadece 13 üye korsan bildiri yayınladı. Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayınlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim.”

Gün içinde başlayan açıklamaların ardından dolar tarihi zirvesini yaptı ve 2.104 liradan kapandı. Savcıların gerilimi ise HSYK’nın ara tatile girmesine neden oldu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar