Dövme bakımı nasıl yapılmalı? Yeni dövme sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Dövme yaptırmak her zaman heyecan verici olmuştur. Ama bu heyecanın sizi sağlığınızdan etmesine izin vermeyin. Yeni yapılan dövme sonrasındaki bakım konusunda bilinmesi gereken birkaç tüyo var. İşte dövme sonrası 6 bakım kuralı.

23 Aralık 2019, Pazartesi 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Dövme yaptırmak bir nevi vüdunuza küçük küçük yaralar açmanız demektir. Bu nedenle bu yaranın iyileşmesi gerekiyor. Temiz bir ortamda, güvendiğiniz bir sanatçıya dövmenizi yaptırdınız ve harika görünüyor. Ancak bundan sonra yapacağınız bakım, sağlık açısından sizi birebir etkileyecektir. İşte dövme bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı.

1-İlk 3 saat önemli

Dövme sonrasında size dövmeyi yapan kişinin temiz bir streçle dövmeyi sarması büyük önem taşıyor. Dövme yapılan alanı, 3 saat boyunca hiçbir yere temas ettirmemeniz gerekir. Dövme tamamen iyileşene kadar o bölgeye kese yapmamaya özen gösterin. 3 saatin ardından artık streçi çıkarabilir ve dövmenin hava almasını sağlayabilirsiniz. Streç film çıktıktan sonra antibakteriyel sabunla dövmeyi yıkamalı ve üzerine dövmecinizin tavsiye ettiği kremi sürmelisiniz.


2-Nemlendirin

Dövmecinizin tavsiye ettiği krem ya da bir nemlendirici ile dövmenizi günde 4-5 kere nemlendirmelisiniz. Bu nemlendirme periyodu 3 haftadan 1 buçuk aya kadar uzayabilir. Dövmeniz tamamen iyileşse de bir süre daha nemlendirici kullanmaya devam edin.

3-Dövmeyi temiz tutun

Dövme sonrası en az 1 ay havuzlardan uzak durun. Banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin. Antibakteriyel sabunla dövmenizi nazikçe temizleyebilirsiniz. Aşırı sıcak suyla yıkanıyorsanız, dövmenizi duştan önce streçle sarabilirsiniz.


4-Bol kıyafetler giyin

Bu durum dövmenin bölgesine göre değişebilir ancak bol kıyafetler giymenizde fayda var. Özellikle kadınları için sütyen zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle göğüs bölgesine veya sırtına dövme yaptıran kadınların bralet gibi yumuşak iç çamaşırları giymesinde fayda var. İlk 3 hafta dövme kabuk tutmaya başlayacak ve dar kıyafetler bu kabukların soyulmasına neden olacaktır. Asla dövmenin kabuklarını soymayın.

5-Güneş ışığına dikkat

Dövmenizi doğrudan güneş ışığına asla maruz bırakmayın. 1 ay boyunca güneşten kaçınmaya özen gösterin. İyileşmiş dövmeler bile güneşte solabilir. Dövmeniz iyileştiği zaman yüksek korumalı güneş kremi sürdükten sonra güneşe çıkabilirsiniz.

6-Sabırlı olun

Dövmenin iyileşme süresi sizin metabolizmanıza ve tasarımın boyutuna bağlıdır. Küçük tasarımların iyileşmesi 1 hafta sürebilirken büyük ve renkli tasarımlarda bu süre daha da uzayabilir. Dövme açık yara olduğundan kabuk tutabilir, kaşınabilir, kızarıp kabarabilir. Dövmeyi kaşıyıp kabuğunu soymayın.  Elinizi yıkamadan dövmeye dokunmayın. Kimsenin de dokunmasına izin vermeyin. Evcil hayvanlarınızı dövmenizin olduğu bölgeden uzak tutun.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Beyaz saçı koparınca daha fazla beyaz saç çıkar mı?