Dövme yaptıranlara tavsiyeler

Dövme yaptıranlara tavsiyeler

Prof. Dr. Ekrem Aktaş, dövmelerin cilt kanserine yol açabileceğini söyleyerek"Yine de yaptırmayı düşünenler, kimyasal madde kullandırmasın. Dövmelerini sildirmek isteyenler ise kesinlikle lazerle aldırmasın. Plastik cerrahlara müracaat ederek doktor gözetiminde lekelerini sildirebilirler" dedi

12 Aralık 2013, Perşembe 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Aktaş "Ülkemizde yapılan dövmelerde kullanılan maddeler deride bazen çeşitli reaksiyona yol açar ve bağ dokusunu arttırarak deride kabarık (keloid) çirkin görüntülere sebep olabilirler. Nadiren de deri kanserine de sebep olmaktadır. Özellikle yabancı ülkelerde kullanılan civalı ve kadmiyumlu bileşiklere bağlı dövmeler güneş gören bölgelerde deri kanseri oluşturmaktadır" dedi.

Dövmelerin lazerle sildirilmesinin deri kanseri riskini artırdığını söyleyen Prof. Dr. Aktaş, şu uyarılarda bulundu:"Dövme şekilleri toplumdan topluma ve geleneklere göre değişiktir. Tuali vücut, fırçası iğne olan dövmeler; sırt, göğüs, kollara ve bacaklara yapılan çiçekler, kalpler, bayraklar, burçlar, bazı hayvan ve böcek figürleri ve bazıları psikolojik duruma göre ejderha, yılan, akrep gibi şekillerden oluşmaktadır. Kişiler, psikolojik durumları değişince bunların silinmesini istemektedirler. Konuya bilimsel olarak yaklaşmak gerekirse tavsiyelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

Birinci tavsiyemiz; dövme yaptırılmamalıdır.

İkinci tavsiyemiz; önerimize uymayanlar, hiç olmazsa güneş görmeyen bölgeleri tercih etsinler.

Üçüncü tavsiyemiz; her türlü yan etkisini göz önünde bulundurarak yine de yaptırmayı düşünenler, kimyasal madde kullandırmasınlar.

Dördüncü tavsiyemiz; daha önce bu bilimsel bilgilerden haberdar olmayanlar dövmelerini sildirmek isterse, kesinlikle lazerle aldırmasınlar; çünkü lazerle alınan dövmelerden sonra yapıldığı yerde deri kanseri görülme riski daha yüksek olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu durumda olanlar, plastik cerrahlara müracaat ederek doktor gözetiminde lekelerini sildirebilirler."

DHA

2

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sık migren atağına en az 6 aylık önleyici tedavi