Dövmeli anneye emzirme yasağı

Dövmeli anneye emzirme yasağı

Avustralya'da 20 yaşındaki dövmeli bir annenin 11 aylık bebeğini emzirmesi, mahkeme kararıyla yasaklandı

18 Haziran 2015, Perşembe 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sydney'de görülen davada yargıç Matthew Myers kararına gerekçe olarak, bebeğin enfeksiyon kapma ihtimalini gösterdi. Adı açıklanmayan dövmeli annenin HIV ve hepatit testlerinde herhangi bir virüse rastlanmamıştı. Ancak yargıç, testlerin sonucunun nihai olmadığını, bebek için hâlâ risk olduğunu ve bu riskin alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Fransız ajansı AFP, annenin kararı temyize götürdüğünü, Sydey Aile Mahkemesi'nin yarın temyiz başvurusunu ele alacağını bildirdi.

Karara eleştiri


Avustralya Anne Sütüyle Besleme Derneği ise ülkede çok sayıda yeni annenin sık sık çocuklarının adlarının yazılı olduğu dövmeler yaptırdıklarını ve bebeğin enfeksiyon kapma riskinin çok az olduğunu vurgulyarak, mahkemenin kararını eleştirdi.

Sydney Morning Herald gazetesi annenin Mayıs ayında, bebek emzirdiğini söylemeden, parmağına ve ayaklarına dövme yaptırdığını yazdı.

Gazetenin haberine göre 11 aylık bebeğin babası önce ayrı yaşadığı anne ile tartıştı, sonra da onun bebeği dövmeliyken emzirmesinden duyduğu kaygı nedeniyle konuyu yargıya taşıdı.

Baba, annenin ruhsal sorunları olduğunu ve uyuşturucu kullandığını iddia ediyor.

BBC Türkçe
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Glayör çiçeği bakımı: Glayör ne zaman çiçek açar?