Doyma hissi bulunmayan 1,5 yaşındaki Yağız 32 kiloya ulaştı

Doyma hissi bulunmayan 1,5 yaşındaki Yağız 32 kiloya ulaştı

Samsun'da yaşayan Sedat-Sevda Bekte çiftinin 1,5 yaşındaki çocukları Yağız'ın kilosu, leptin (tokluk) hormonu eksikliği nedeniyle 32 kiloya ulaştı. Yağız'ın kullanması gereken ilacın 1 kutusu 13 bin lira ve SGK bu ilacı karşılamıyor

09 Mayıs 2017, Salı 16:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yaşayan ve bebeklerinin sürekli kilo almasından şüphelenen aile, 5 aylıkken Yağız bebeği hastaneye götürdü. Son olarak götürülen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Yağız bebeğe "leptin (tokluk) hormonu eksikliği" teşhisi konuldu.

Henüz yaşı 1,5 olan, kilosu ise 32'ye ulaşan minik Yağız'ın hastalığı için kullanılan ve yurt dışından getirilen ancak SGK'nın karşılamadığı ilacı almaya gücü yetmeyen aile, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak yardım talep etti.


 

'AİLECE YEMEK YİYEMİYORUZ'


Ev hanımı anne Sevda Bekte, AA muhabirine, oğlunun hastalığını 5 aylıkken fark ettiklerini söyledi.

Doktora götürdüklerinde bebeklerine kesin teşhis konulamadığını belirten Bekte, "Anne sütüne diyet yapılamayacağı, 9 aylık olduktan sonra tedaviye başlanabileceği söylendi. Daha sonra birçok doktora gittik. Ege Üniversitesinde 'leptin hormonu eksikliği' teşhisi konuldu. Yani doyma hissi yok. Bu hastalığın tedavisi için yurt dışından getirilen bir ilacın kullanıldığını öğrendik." dedi.YAĞIZ'IN KULLANMASI GEREKEN İLACI SGK ÖDEMİYOR


Ek gıda vermemeye çalışsa da oğlunun kilo almaya devam ettiğini, çabalarının sonuçsuz kaldığını dile getiren Bekte, ilacı alabilmek için de ilgili kurumlara müracaat ettiklerini anlattı.

Yağız'ın kullanması gereken ilacı SGK'nın ödemediğini bildiren Bekte, ilacın ödeme kapsamına alınmasını beklediklerini kaydetti.'DİĞER OĞLUMA GİZLİ GİZLİ YEMEK YEDİRİYORUM'


Bekte, Yağız'a kıyafet bulmakta zorlandığını belirterek, "Ona göre kıyafet ve bez bulamıyoruz. Annesi olarak Yağız'ı kaldıramıyorum, gücüm yetmiyor. Yağız oyun oynamak istiyor, ayağa kalkmak istiyor. Yağız her yemekten istiyor, engelleyemiyorum. 9 yaşında bir oğlum daha var, ona gizli yemek yediriyorum, kardeşi görüp istemesin diye. Ailece evimizde yemek yiyemiyoruz." diye konuştu.


 

'1 KUTU İLAÇ 12-13 BİN LİRA. CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP YAZDIM'  


Baba Sedat Bekte de sanayide işçi olarak çalıştığını, çocuğunun tedavisi için ihtiyaç duyduğu ilacı alamamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Oğlunun tedavisi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdığını ifade eden Bekte, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile milletvekillerinin kendileriyle ilgilendiğini anlattı.

Yağız'ın bir an önce tedavi edilmesini istediklerini vurgulayan Bekte, şöyle konuştu:

"İlacın SGK kapsamına alınması için çalışma başlatıldı. İsteğimiz en kısa sürede çalışmanın tamamlanması. İlacı kendi imkanlarımızla karşılamamız mümkün değil. Çok pahalı bir ilaç. Bir kutusu 12-13 bin lira civarında. İlacı sürekli kullanacağı için karşılama gücüm yok."

İl Sağlık Müdürü Yusuf Güney ise aileyle görüştüklerini, ihtiyaç duyulan ilacın SGK'nın geri ödeme listesinde bulunmadığını kaydederek, "Konuyla ilgili SGK ile görüştük. İlaç SGK listesine girinceye kadar başka yönlerden karşılanması için çalışma yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AA
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Türkiye'nin F-35'lere ödediği paraya karşılık ABD'den flaş teklif