DSK'ya üniversitede protesto

DSK'ya üniversitede protesto

IMF eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın Cambridge Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada olaylar çıktı

10 Mart 2012, Cumartesi 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cambridgeshire Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 19 yaşındaki bir erkeğin bir polis memuruna saldırıdan, 22 yaşındaki bir kadının ise huzuru bozmaktan gözaltına alındığı ifade edildi.

Çoğunluğu kadın olan protestocular, Strauss-Kahn’ın konuşmasının iptalini istedi. Protestocular, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında tecavüzle suçlandıktan sonra istifa eden Fransız politikacının öğrencilere hitap etmeye uygun bir isim olmadığını söyledi.

Strauss-Kahn’ın konuşmasını yapacağı salonun çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Salona 25 güvenlik görevlisi getirildi. Konuşma sırasında Strauss-Kahn’ın yanında durdu.

Ancak protestoların alevlenmesiyle Strauss-Kahn bir polis arabasına bindirilerek salondan uzaklaştırıldı. 150 kadar gösterici, ellerindeki pankartlarla “Daha fazla tecavüze hayır” sloganları attı.

ÜNİVERSİTE KENDİNİ SAVUNDU

Strauss-Kahn geçtiğimiz yıl New York’ta bir kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla yargı karşısına çıkarılmış, ancak kanıt yetersizliğinden dava düşmüştü. Paris’te açılan dava da aynı şekilde sonuçlanmıştı.

Cambridge Öğrenci Birliği, “Strauss-Kahn’ın ifade özgürlüğü vardır” diyerek kararını savunurken, Kadınlar Kampanyası Öğrenci Birliği, Strauss-Kahn’ın karşı karşıya olduğu suçlamalar dolayısıyla “Önce bir durup düşünmek gerektiğini” söyledi.

Gazetecilerin Strauss-Kahn’ın konuşmasını izlemesine izin verilmedi. Ancak bir öğrencinin, tecavüz iddialarının arkasındaki isim olan Nafissatou Diallo’nun cinsel organındaki çürükler konusunda Strauss-Kahn’a bir soru sorduğu öğrenildi. Strauss-Kahn soruyu, “Gerçek şu ki ben hapiste bir hafta geçirdim ve hakkımda bir hüküm verilmedi” diye konuştu. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Berlusconi hastaneden taburcu edildi