DSÖ'den korkutan Covid açıklaması: 500 bin kişi daha ölebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında Avrupa'nın merkez bir konuma geldiğini duyurdu. Kluge, Avrupa'da 500 bin kişinin daha hayatını kaybedebileceğini duyurdu.

05 Kasım 2021, Cuma 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı kapanmalara ve kısıtlamalara zorunlu tutan koronavirüs salgını tüm önlemlere ve aşılara rağmen yayılmaya devam ediyor.

Avrupa'nın gözbebeği Almanya'da son 24 saatte 34 bine yakın yeni vaka görüldü. Bu sayı, ülkenin pandeminin başından beri görülen en yüksek yeni vaka sayısı oldu.

Avrupa'da birçok ülke koronavirüs salgınında yeni vaka ve ölüm sayılarında zirvelere çıkmış durumda.

'AŞISIZLARIN PANDEMİSİ'

'AŞISIZLARIN PANDEMİSİ'

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn bunun "aşısızların pandemisi olduğunu" söyledi. Almanya'da aşı olmamış 16 milyon kişi bulunuyor. Hastanelerdeki doluluk oranı ise bahar aylarındaki seviyesine çıkmış değil.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de şubat ayına kadar Avrupa genelinde 500 bin kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu. Örgütün Avrupa Direktörü Hans Kluge, bunun aşı olmayanlardan kaynaklanacağını söyledi.

DSÖ'nün basın toplantısında konuşan Dr. Kluge, bugün Avrupa ve Orta Asya'daki her ülkenin, etkisini yeniden artıran salgınla mücadele ettiğini belirterek, "53 ülkedeki mevcut durum büyük endişe ve tehlike içermektedir." dedi.

Kluge, geçen hafta Avrupa ve Orta Asya'da 1,8 milyon yeni vaka ve 24 bin yeni ölümün kaydedildiğini vurgulayarak, bir önceki haftaya kıyasla vakalarda yüzde 6, ölümlerde ise yüzde 12 artışın görüldüğünü ifade etti.

Bu iki bölgedeki vakaların dünyadaki rakamların yüzde 59'unu, ölümlerin ise yüzde 48'ini oluşturduğunu kaydeden Kluge, "Kovid-19'daki artışlara karşı mücadele yöntemimizi değiştirmeliyiz." uyarısında bulundu.

Orta Asya'daki bazı eski Sovyet ülkelerini de içeren DSÖ'nün Avrupa bölgesinde bugüne kadar 1,4 milyon Covid-19 ölümü kayıtlara geçmişti.

DSÖ'den Maria Van Kerkhove son dört haftada, çok sayıda aşının mevcut olmasına rağmen kıtadaki vakaların yüzde 55 arttığını söyledi.

DSÖ'den Mike Ryan da Avrupa'da yaşananların tüm dünya için bir uyarı olduğunu ekledi. Almanya'daki sağlık yetkilileri vakalardaki büyük artışın ölüm sayılarını ve hastanelerdeki doluluk oranını artırmasından endişe ediyor.Ülkede son 24 saatte 165 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı bir hafta önce 126'ydı.

Almanya'da 60 yaş üzeri 3 milyon kişinin henüz aşılanmamış olması en büyük risk olarak görülüyor. Ülkedeki restoran ve kafelere aşılanma veya hastalık geçirme belgesiyle girilebiliyor. Bazı mekanlara negatif test sonucuyla girmek de mümkün.

Avrupa'da başka ülkeler de Kovid-19 vakalarında yeni bir zirveyi yaşıyor.

Geçen hafta boyunca Rusya'da 8 bin 100, Ukrayna'da ise 3 bin 800'den fazla Kovid-19 kaynaklı ölüm kayıtlara geçti. İki ülkede de aşılama oranı çok düşük. Romanya'da bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı bu hafta 591 ile rekor kırdı.

Hollanda hükümeti de hastaneye yatışların bir haftada yüzde 31 artması nedeniyle bazı mekanlarda maske zorunluluğu ve sosyal mesafe gibi önlemleri geri getireceklerini açıkladı.

Macaristan'da günlük vaka sayısı bir hafta içinde ikiye katlanarak 6 bin 268'e çıktı. Hırvatistan'da Perşembe günü 6 bin 310 vaka ile tüm zamanların rekoru kırıldı.

Slovakya'da günlük vaka sayısı bugüne kadarki en yüksek ikinci zirvesine ulaşırken Çekya'da da bahar aylarındaki seviyelere yükseldi. Letonya Pazartesi'nden itibaren üç ay boyunca olağanüstü hal önlemlerini devreye sokacağını açıkladı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Herkesin gözü onun üstündeydi... Alec Baldwin'e bir kötü haber daha!