DTP erken seçime hazır

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, hiçbir muhalefet partisinin seçimden kaçmayacağını belirterek, seçime hazır olduklarını söyledi

30 Ekim 2009, Cuma 15:33
A A
DTP erken seçime hazır

Türkiye’de seçimin ne zaman olacağını kestirmenin zor olduğunu belirten DTP'li Sırrı Sakık, "Türkiye’nin şartları uygunsa seçime gidilmelidir. DTP olarak bu noktada hazırız" diye konuştu.

Sakık, seçime gidilirken Siyasi Partiler ve Seçim yasalarının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Sakık, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" iddiaları konusunda ise Türkiye toplumunun olup bitenleri bir an önce bilmek istediğini belirterek, "Bu en tabii hakkımızdır da. Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

'GÜNAH KEÇİSİ KÜRTLER'

"İçişleri Bakanı Beşir Atalay (DTP süreci tahrip etti) değerlendirmesinde bulundu. Katılıyor musunuz" sorusuna ise Sakık, şu yanıtı verdi: "Bu ülkede günah keçisi Kürtlerdir ve onların kurumlarıdır. Biz ilk günden beri en çok barışı arzulayan bir kesimiz. Yaşadığımız coğrafyada hiçbir olağan rejim olmadı.

'ORTADA ZAFER YOK'

86 yıldır farklı rejimlerle yönetilen bu coğrafyada binlerce faili meçhul cinayetler oldu. Kürtlerin barış sevinci ne yazık ki şiddetle, zaferle ilişkilendiriliyor. Oysa ki bu ülkede bir zafer yok."

Bir başka soru üzerine "Sadece dağdan inmelerle sorunun çözülemeyeceğini" belirten Sakık, Kürtlerin dili, kültürü ile ilgili ne yapılmak istendiğinin bilinmesi gerektiğini kaydetti. Sakık, "O zaman biz de sürece katkıda bulunuruz. Ama şu anda böyle bir şey yok.

Hükümet, bir an önce programı kamuoyu ile paylaşmalıdır. Parlamentoda gündeme getirmelidir. Gizli celsede değil, açık bir şekilde oturup bunları konuşmalıyız, tartışmalıyız" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.