DTP'den isim hamlesi

Tunceli'nin isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesi tartışılırken, DTP'li vekiller bbazı illerin isimlerinin değiştirilmesini istedi

20 Kasım 2009, Cuma 12:15
A A

Bölgede yaygın olarak kullanılan eski isimlerin iade edilmesi gerektiğini söyleyen DTP'li vekiller, halkın da bu konuda heyecanlandığını ve beklenti içerisine girdiğini ifade etti.

DTP Kadın Meclisi tarafından bir yıldır yürütülen 'Namusumuz Özgürlüğümüzdür' kampanyasının finali için Şanlıurfa'ya gelen DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, il binasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, günlük yaşamda vatandaşların da, kendilerinin de konuşurken Diyarbakır'a 'Amed' diye hitap ettiklerini söyledi.

'DERSİM KATLİAMININ TELAFİSİ OLUR'

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in, bir yıl önce meclise Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi konusunda yasa teklifi verdiğini hatırlatan Kışanak, bu yönde ilk adımın da Dersim ile atılabileceğini, böylece aynı zamanda 1938 yılında yapılan katliamın da telafisi anlamını taşıyacağını ve bölge halkını memnun edeceğini kaydetti.

Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise, Kurtuluş Savaşı'nda Fransızlara karşı verdiği mücadele nedeniyle 1984 yılında TBMM tarafından Şanlı unvanı verilmesine rağmen, kentte bu unvanın hiç kullanılmadığını ilçe ve köylerde de insanların şehre 'Rıha' diye hitap ettiğini söyledi.

DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da, yüzde 98'i Kürt olan ve günlük yaşamda Kurmançi lehçesinin konuşulduğu Batman'da insanların kentlerine 'Elih' diye hitap ettiğini söyledi.

Hasan KIRMIZITAŞ/DHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.