DTP'liler kutlama yapıyor

PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kuzey Irak'taki Kandil Dağı ile Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye 'Barış Grubu' adı altında gelecek 34 kişi için Van, Hakkari ve Adana'da kutlamalar yapılıyor

19 Ekim 2009, Pazartesi 15:24
A A
DTP'liler kutlama yapıyor

Terör Örgütü elebaşı Öcalan'ın avukatları aracılığı ile yaptığı çağrı üzerine 'Barış grubu' olarak Türkiye'ye Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndan 4'ü kadın 8 PKK'lı terörist ile Türkiye'den göç ederek Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı'na yerleşenlerden 4'ü çocuk 26 kişi yola çıktı.

Türkiye'ye ye gelecek Barış grubu için Van, Hakkari, ve ilçelerinde DTP tarafından organize edilen kutlama programı yapılıyor. Van'da Sabah Saat 10.00 'da itfaiye Meydanında toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Kürtçe müzik eşliğinde ellerine aldıkları sarı-kırmızı-yeşil bezlerle halay çekmeye başladı. Halaya üniformalarıyla öğrenciler de katıldı. DTP'li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nında katıldığı mitingte, ayrıca "Barış elçilerimizi sevgiyle kucaklıyoruz" pankartı açıldı. Murat Karayılan'ın Roj TV'deki konuşmasının da miting alanına kurulan ekrandan halka dinletildi. 

Sabah saatlerinde başlayan kutlamalarda polisin güvenlik önlemleri almaması da dikkat çekti. Bu arada, Hakkari ve Yüksekova kutlamalar ise saat 13.30'da başlayacak. Hakkari'deki kutlamalar DTP İl binasının da bulunduğu ve trafiğe kapatılan Altay Caddesi'nde, Yüksekova'daki kutlamalar ise Kültür Mahalesi'nde yapılacak. Çukurca ve Şemdinli'deki kutlamaların da aynı saatlerde başlayacağı belirtiliyor.

TAKSİM'DE GÖSTERİ

Taksim Meydanı'nda da Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Abdullah Öcalan fotoğrafları ve terör örgütünü simgeleyen bezler açtı. Grubun, grubun yasadışı sloganlar ve bayraklarla yürümek istemesi üzerine polis müdürleri, DTP'li yöneticileri yanına çağırarak uyardı. Uyarının ardından grubun yürüyüşüne izin verildi. Grup, İstiklal Caddesi'nden Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada polisin yapımı süden yoldaki kaldırım taşlarını topladığı görüldü. Yürüyüş boyunca da Öcalan lehine sloganlar atıldı. Galatasaray Meydanı'na gelen grup adına DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ve DTP İstanbul İl eşbaşkanı Çiğdem Kılıç Günuçar açıklama yaptı. Açıklamaların ardından grup, tekrar İstiklal Caddesi boyunca Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Polis helikopterinin havadan takip ettiği eylem Taksim Meydanı'nda son buldu.

ADANA'DA YÜRÜYÜŞ

Adana'da DTP'liler, Kuzey Irak'tan 8 kişinin, Barış Grubu olarak Türkiye'ye gelip, teslim olmasını tarihi gün olarak ifade edip, def çalarak ve çalınan şarkılar eşliğinde halay çekerek günü kutladı. DTP'lilerin kutlama sırasında attıkları sloganlarda barışı unutması dikkat çekti, partili yöneticiler de sloganların güne özel atılması için uyarıda bulundu.

Beşocak Meydanı'nda toplanan DTP'li yaklaşık 500 kişi, burada def çalıp, halay çekti. Bir süre meydanda oynayan grup, daha sonra Cemal Gürsel Caddesi'ndeki DTP İl binasına yürüdü. "Kürdistan dağlarında Mehmetçik'in işi ne?", "Barıştan yanayız, savaşa da hazırız", "Barışa uzanan eller kırılsın", "Yaşasın halkların kardeşliği", "PKK'yı yaratan Öcalan'a bin selam" sloganları atan grup, geniş güvenlik önlemi altında yürüyüşlerini tamamladı. 300 metrelik yürüyüş sırasında, kentin en kalabalık araç trafiğine sahip caddelerinden Cemal Gürsel Caddesi'nde trafik kesildi. DTP'liler, cadde üzerinde il binasının de bulunduğu Kelebek Pasajı'nın önünde kurulan ses düzeniyle çalınan şarkılar eşliğinde eğlenmeyi sürdürdü. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, çiçekçi mi, yoksa partili mi olduğu anlaşılamayan bir kişi, çevik kuvvet polisleri ile sivil polislere gül dağıttı. Katılanların barışa aykırı sloganlar da atması üzerine DTP yöneticileri, "Bugünün önemine uygun düşecek şekilde hareket edelim. Güne uygun sloganlar atalım" diye grubu uyardı.

Çoğu kadın olan gruba konuşan DTP Adana İl Başkanı Osman Doğan, "Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir sürece girmiş bulunmaktayız. Bilindiği gibi Brez (Sayın) Öcalan'ın çağrısı üzerine PKK barış ve çözüme şans tanıma, demokratik siyasetin önünü açma adına Türkiye'ye barış grupları gönderme kararı aldı. Hükümetin tutumundan dolayı demokratik açılım sürecinin ve siyasetin kilitlendiği süreçte PKK'nın almış olduğu bu kararı, son derece önemsediğimizi ve tarihi nitelikte bir adım olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz. Süresi uzatılan sınır ötesi operasyon tezkeresi, sürdürülen askeri operasyonlar ve halk üzerinde yoğunlaştırılan baskılar karşısında PKK'nın hem eylemsizlik kararını devam ettirmesi, hem de çözüm sürecinin önünü açması amacıyla barış grubunun Türkiye'ye gelmiş olması barışta ne kadar ısrarcı olduğunun görülmesi açısından herkes tarafından doğru okunmalıdır" dedi.

DTP'liler, trafiğe kapatılan caddede eğlenmeyi sürdürüyor.

 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.