Dubai 'Ucuza mal satacağıma borcumu ödemem' demiş

Borç erteleme ilan ederek hem ekonomik itibarını hem de küresel piyasaları sarsan Dubai'nin, sahip olduğu varlıkları ucuza satmadığı öne sürüldü

30 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

İtibarı yerle bir oldu

Zengin Arap emirliği Dubai’nin kamu şirketi Dubai World, geçen hafta 60 milyar dolarlık borcunu erteleyerek tüm piyasaları tedirgin etti. Açıklama sonrasında Dubai’nin bütün ekonomik itibarı yerle bir olurken, kriz sonrası borcu tırmanan bütün ülkelerle ilgili kaygılar da tepe noktaya ulaştı.

Örneğin, borçlanma miktarı milli gelirinin üzerine çıkan Yunanistan’da bono faizleri bir gün içinde, Avrupa ortalamasının 1 puan üzerine çıktı.

Düşen fiyatlar durdurdu

Dubai World’e verdikleri borcu zamanında geri alamayacaklarını öğrenen Avrupa bankalarının da hisse senetleri borsalarda satış yedi. Ancak tüm piyasaları ‘kriz geri mi dönüyor?’ endişesine boğan gelişme için dün önemli bir iddia dile getirildi.

El-İttihad gazetesi, Dubai World’ün, aralarında Queen Elizabeth II gemisinin de bulunduğu varlıklarını fiyatlar düştüğü için satmayı reddederek moratoryum (borç erteleme) ilan ettiğini yazdı.

Sorumsuzluk örneği dendi

İddia, piyasalarda Dubai’ye oluşan tepkinin büyümesine neden oldu. Dubai’nin moratoryum ilanından hemen sonra Financial Times gazetesi, emirliğin sorumlu bir borç yönetimi anlayışıyla hareket etmediğini, kararın ‘sorumsuzluk örneği’ olduğunu yazmıştı.

Dışarıdan verilen tepkilere Dubai resmi makamları, “Borç erteleme kararı, incelikle planlanarak hayata geçirildi” yanıtını vermişti. Ancak dünkü iddiaya karşı, Dubaili yetkililerden bir açıklama gelmedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.