Dudak ısırma alışkanlığı neden başlar, nasıl bırakılır?

Kendinizi boşta kaldığınız her anda dudaklarınızı ısırırken ya da parmaklarınızla parça parça koparırken buluyor musunuz? Bazı insanlar dudaklarındaki yaralara, renk eşitsizliklerine kuruluklarına artık alışmışlardır. Bir bakarlar en mutlu oldukları içten bir gülümseme anında gerilen dudakları kanamış. Hem utanç vericidir hem üzücü. Nedir dudaklara bu kadar hoyrat davranmanın nedeni? Bundan da öte, dudak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

04 Şubat 2021, Perşembe 14:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Dudak yeme alışkanlığı nasıl başlar?

Dudak yeme alışkanlığı nasıl başlar?

Özgüven eksikliği, ya da kaygı oranındaki artış kişiyi bu tarz bir duruma itiyor olabilir. Sınav stresi yaşayan çocuk, anne ve babasından sürekli azar işiten çocuk, maddi kaygılar yaşayan bireyler bu alışkanlıkla dikkatlerini dağıtma yoluna gidebiliyorlar. Bir diğer örnek ise fiziksel bir örnek; doğru beslenemediği için dudakları çatlayan kişiler de dudaklarındaki çatlakları kemirmeye başlayarak bu alışkanlığı edinebiliyorlar.


 Isırılmış bir dudak nasıl görünür?

Isırılmış bir dudak nasıl görünür?

Kötü görünür

Isırılmış dudaklar maalesef güzellik anlayışına daha az hitap eder. Isırılmış dudaklar sadece kişisel bakımdaki bir hata olarak değerlendirilemez. Örneğin birçok şirket, görüşmeler için psikolog danışmanlığı kullanıyor. Yenmiş dudaklar, iyi durumda olmayan bir ruh halinin habercisi olabilir. Bu da işverenin işine gelmez.

 Hastalıklara açık hale gelirsiniz

Hastalıklara açık hale gelirsiniz

Dudak ısırma sonucunda incelen ciltte yaralar ve çatlaklar oluşur. Bu tür bir hasar, cildi enfeksiyona açık hale getirir. Virüsler insan vücuduna hızlı ve kolay bir şekilde girebilir.

 İstediğiniz kozmetik ürünlerini kullanamazsınız

İstediğiniz kozmetik ürünlerini kullanamazsınız

Maalesef çoğu ruj sağlıklı olmayan dudak derisinde tutmaz. Açık deri, rujun bölgeyi boyamamasına ya da çabuk silinmesine neden olur. Eğer rujunuz yeterince kaliteli değilse, dudağınız rujun içeriğindeki alerjen maddelerden etkilenerek reaksiyon verebilir.

 Dudak ısırma nasıl bırakılır?

Dudak ısırma nasıl bırakılır?

Tetikleyiciyi belirleyin

Bir dahaki sefere dudağınızı ısırırken yakaladığınızda, tetiği belirlemeye çalışın. O sırada bir şey için endişeli misiniz? Dudaklarınızdaki sert kısımlar sizi rahatsız mı etti? Dudağınızı ısırmanıza neden olan durumdan kaçmaya çalışın. 


 Stres seviyesini azaltmaya çalışın

Stres seviyesini azaltmaya çalışın

Tetikleyici stres ise, seviyeyi düşürmeye çalışın. Egzersiz ve meditasyon, dudaklarınızı ısırma alışkanlığınızı kırmanıza gerçekten yardımcı olabilir.


 Yeterince dengeli ve çeşitli besleniyor musunuz?

Yeterince dengeli ve çeşitli besleniyor musunuz?

Vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı dudaklarda aşırı kuruluk meydana gelebilir. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Çeşitli ve dengeli bir beslenme programı uygulayamıyorsanız doktor kontrolünde gıda takviyelerinden yardım alın. 


 Sakız çiğneyin

Sakız çiğneyin

Baktınız dudaklarınızı ısırmaya yelteniyorsunuz, hemen bir sakız atın ağzınıza ve kendinizi oyalayın. 

  Dudağınızı ısırmaya başladığınız anda konuşmaya başlayın

Dudağınızı ısırmaya başladığınız anda konuşmaya başlayın

Dudağınızı ısırmak istediğiniz an, konuşmaya başlayın. O sırada yalnızsanız birkaç telefon görüşmesi yapın. Aranacak kimse yoksa veya belki gerek yoksa, yüksek sesle haber okuyun, şiir okuyun, hatta şarkı söylemeyi deneyin. Dudaklarınız hareket halindeyken ısıramazsınız.

 Düzenli peeling

Düzenli peeling

Dudaklarınızı düzenli olarak peeling yapmak, sert ve kuru dudakların dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da dudağınızdaki sert yapıdan rahatsız olup dudaklarınızı yemenizi engeller.

  İyi bir nemlendirici edinin

İyi bir nemlendirici edinin

İyi nemlendirilmiş bir vücut dudaklara doğal nem sağlayacaktır. Bunun dışında E vitamini ve avokado yağı içeren bir dudak kremi ile dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirebilirsiniz.


  Geceleri dudak bakımı yapın

Geceleri dudak bakımı yapın

Geceleri cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak gece dudak maskeleri uygulamayı alışkanlık haline getirin. Cilt bakım ürünleri geceleri kullanılan Uyurken meydana cildin doğal onarım sürecini desteklemek için formüle eğilimindedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevgililer Günü'ne özel 12 nail art önerisi