Dudaklarınız dolgunluğunu kaybetmesin. Kusursuz dudaklar için 4 öneri

Yaş aldıkça dudaklarınız dolgun yapısını kaybederek incelmeye başlar. Aslında bunun önlemini almak hiç zor değil, ilk kural dudaklarınızın da bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamak... Dudak bakımı nasıl yapılır? Kusursuz ve dolgun dudaklar için bakım tüyoları

10 Haziran 2021, Perşembe 17:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dudaktaki Makyajın Temizlenmesi

Dudaktaki Makyajın Temizlenmesi

Makyaj malzemeleri cildin üst dokusunu kapatarak nefes almasını engeller. Bu durumda da kırışıklıklar ve gözenekler meydana gelir. Cilt için geçerli olan bu durum dudaklar için de geçerlidir. Dudaktaki makyaj malzemesi temizlenmediği zaman havasız kalma durumu söz konusu olur. Böyle bir durumda da cilt kendini yenileyemediği için kurumaya ve çatlamaya başlar. Makyaj malzemesinde yüzünüzden çıkartarak cildinizin hava almasını sağlamanız gerekir. Dudak bakım rutini arasında mutlaka dudak makyajı temizleme kısmı da yer almalıdır. Dudaklarınızı tam olarak makyajdan arındırdıktan sonra bakım kısmında geçebilirsiniz. Aynı zamanda kimyasal katkı maddesi bulunan dudak makyaj malzemelerini kullanmaktan kaçınmak gerekir. Dudak bakım tüyoları arasında önemli bir yere sahiptir.

Dudak Peelingi

Dudak Peelingi

Evde dudak peelingi yapıldığı zaman daha pürüzsüz ve canlı dudakla ortaya çıkacaktır. Dudak üzerinde bulunan ölü derinin tamamen atılmasına yardımcı olur. Dudak bakım tüyoları arasında özellikle şeker peeling önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir cilt gün içerisinde kendini yenileyerek ölüde yıllardan kurtulmaya çalışır. Bu durumda ölü deri cildi üst yüzeyine gelir ve burada birikmeye başlar. Üst düzeyde bulunan ölü deriyi temizlemek için peeling uygulama işlemi gerçekleştirilir. Düzenli olarak ciltteki ölü deri arındırılmadığı zaman cilt sağlığında olumsuz etkiler kendini göstermeye başlar. Haftada bir ya da iki defa peeling uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde yapıldığı zaman dudaklar çok daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır. Aynı şekilde ölü derilerden kurtulduğu için yumuşak bir yapıya da sahip olur.

Yağ Kullanımı

Yağ Kullanımı

Dudak bakım tüyoları arasında yağ kullanımı da yer almaktadır. Jojoba yağı adı verilen besleyici yağ cildi nemlendirme ve arındırma konusunda büyük bir faydaya sahiptir. Özellikle kış aylarında çok kuruyan ve tahriş olan dudaklar için en ideal yağlardan biridir. Anti alerjen yapıya sahip olduğu için herkesin gönül rahatlığı ile kullanabileceği yağlardan biri olarak karşımıza çıkar. Dudak bakımı için kullanılabilecek diğer yağ ise zeytinyağıdır. Cilt bakımında en çok kullanılan yağlardan biridir. Yoğun bir nem sağlamasından dolayı dudakların sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Antiseptik yapıda olan gül yağı dudakları iyileştirici bir etkiye sahiptir. İyileşme özelliğinin yanı sıra yoğun bir şekilde nem de sağlamaktadır. Dudak bakımında en faydalı yağlardan bir diğeri ise üzüm çekirdeği yağıdır. Yaraları tedavi etme özelliğine sahip olan üzüm çekirdeği yağı cilt lekelerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ve kayısı yağı da dudak bakımı için son derece etkili olan yağlardan olmaktadır. Yağların düzenli olarak kullanılması son derece önemlidir. Özellikle gece uyumadan önce kullanıldığı zaman sabah pürüzsüz bir dudak görünümüne kavuşmuş olursunuz.

Nemlendirici Kullanımı

Nemlendirici Kullanımı

Nemlendirici kullanımı hem yaz aylarında hem de kış aylarında durağın daha sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olur. Dudak bakım tüyoları arasında yer alan nemlendirici kullanımı sürekli olarak yapılması gereken işlemlerden biridir. Birbirinden farklı nemlendiriciler mevcuttur. En etkili olan nemlendiricileri gün içerisinde sık sık uygulamak gerekir. Fakat nemlendirici kullanımında dikkat edilmesi gereken bir durum vardı. Dudağınızı temizlemeden yeni bir nemlendirici kullanırsanız olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Sürdüğünüz nemlendiriciden et görmek mümkün olmaz. Makyaj yapmadan önce de mutlaka dudaklarınıza nemlendirici sürmeniz gerekir. Böylece çok daha pürüzsüz ve sağlıklı dudaklara sahip olmak mümkün olacaktır. Yaz aylarında genellikle meyve aromalı nemlendiriciler kullanılırken kış aylarında mentollü dudak nemlendiricileri ön plana çıkmaktadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Işıl ışıl dişler için geç değil: Dişlerinizi iyileştirecek bakımı tüyoları