Düğün davetine giderken elbise, tuvalet veya gece elbisesi seçimi nasıl yapılmalıdır?

Covid-19 pandemisi nedeniyle son iki yılda pek çok etkinlik ertelendi. İnsanlar da özel yaşamlarında kalabalık kutlamaları, doğum günü partilerini, yemekli davetlerini ve hatta düğünlerini ertelemek zorunda kaldılar. Ancak aşılamanın artması sayesinde tekrar etkinlik günlerine geri dönüyoruz. Peki düğünlerde ne giyeceğiz? Alıştığınız rahat kıyafetlerinizden şık gece elbiselerine dönüşte zorlanıyorsanız, size yardıma geldik. İşte 2022 düğün davetleri için en şık kombin ve gece elbisesi önerileri!

23 Kasım 2021, Salı 16:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri, aşı ve tıbbi tedavi yöntemleri sayesinde süreci daha iyi bir şekilde yönetmeye başladık ve bu sayede yavaş yavaş da olsa insanlar normal yaşamlarına geri dönebildiler.

Günlük hayatın parçalarından biri de sevdiklerimizin bir araya geldiği düğün davetleri. Peki uzun zamandır ayrı kaldığımız düğün-davet etkinliklerinde ne giyebiliriz? Evde geçen zaman nedeniyle rahat kıyafetlere çok alıştık ancak hem akrabaların hem de dostlarımızın düğün davetlerine giderken eski şaşalı günleri hatırlamak ve gece kıyafeti kombinlerine bakmak iyi olacak.

2020 yılında ve 2021 ilkbahar yaz aylarında ertelenen pek çok organizasyon 2022 yılına kaydırıldı. Pek çok çift pandemi döneminde düğün yapmak yerine basit bir nikah tercih etti ve düğün organizasyonları da normalleşme zamanlarına ertelendi. Buradan anlıyoruz ki 2022 yılından itibaren nikah törenleri, kutlamalar, festivaller ve düğünlerde tabiri caizse patlama olacak!

Özellikle kadınlar 2021-2022 sezonunda düğün ve nikah davetlerinde ne giyeceği konusunda kararsız.  En önemli nedeni ise evde geçirilen zamanların çok artması nedeniyle günümüz modasında uzak kalmamız. Biz de sizin için düğün ve davet modasının hem son trendlerine hem de bir düğün organizasyonuna giderken kıyafet, ayakkabı ve çanta seçiminde nelere dikkat etmek gerektiğine göz attık.

 

Düğün için kıyafet önerileri ve kombinler

Düğün için kıyafet önerileri ve kombinler

Evlenecek çiftler kadar düğüne katılacak yakın akrabaları, aileleri, arkadaşları ve diğer davetlileri tatlı bir telaş sarar. Çünkü düğünler, mutlu bir sebeple insanların bir araya geldikleri organizasyonlardır. Hem evlenecek çiftin kendisi hem de bu mutlu güne eşlik edecek olan misafirler her şeyin kusursuz ve çok güzel olmasını arzu eder.

Gelinlik ve damatlık seçimi gibi düğüne katılacakların kıyafet seçimi de çok önemli bir konudur. Bazı temel görgü kurallarının bilinmesi davete katılanların mahcup duruma düşmesinin önüne geçer. Düğüne katılacakların kıyafet seçiminde özellikle dikkat etmesi gereken bazı temel kurallar vardır:

 • Kadın misafirlerin, gelinin gelinliğini gölgede bırakacak abartıda kıyafet seçmemeleri gerekmektedir.
 • Örneğin; gelinliği andıran beyaz abiye bir kıyafet kesinlikle yanlış bir tercihtir. Düğünde son derece can sıkıcı bir durum ortaya çıkacaktır.
 • Bu nedenle düğüne giderken kadın davetlilerin beyaz elbise giymemesi gerekir.

 • Düğün davetine katılırken dikkat edilecek bir diğer nokta ise davetlinin kendi özel gününde, örneğin nişanında veya kına gecesinde giydiği elbisesiyle de bu davete katılmaması gerektiğidir.
 • Tüm bu kurallar erkek misafirler için de geçerlidir.
 • Erkek, sade bile olsa kendi damatlığı, düğününde giydiği takım elbisesi ile düğün davetine katılmamalıdır.
 • Örneğin damadın tercih edebileceği beyaz takımlar, düğün davetine katılmak için yanlış tercihlerin başında gelir.
 • Bir diğer önemli nokta ise erkek davetlilerin düğüne casual takımlarla gelmesidir. Bunun yerine koyu renk bir takım, açık renk bir gömlek ve mutlaka kravat kullanılması gerekir.
 • Davete kravatsız gelmek, genel ambiyansın da şık görünümünü bozabilir. Eğer ayrıca belirtilmişse, düğüne papyon ile de gelinebilir. Ancak papyon, çok şık düğünler haricinde genellikle damadın ve gelinin yakın arkadaşları tarafından giyilir. Yaşça büyük davetliler de, konumları ve evlenecek çifte yakınları hesaba katılarak papyon takabilir.
 • Düğün davetine katılırken kıyafet seçiminde davet sahibinin sosyal statüsü, ekonomik durumu, hayat görüşü gibi konuların da göz önünde bulundurulması gerekir.

Mekanin kıyafet seçimine etkisi

Mekanin kıyafet seçimine etkisi

Mekân da kıyafet seçimi için önemlidir. Düğün için seçilecek kıyafette düğün sahibinin sosyal statüsü, hayat görüşü, düğünün yapılacağı mekanın konumu gibi pek çok etken dikkate alınmalıdır.

 • Örneğin kapalı mekânda, örneğin şık bir otelde yapılacak düğüne kır düğünü için uygun olacak çok çiçekli bohem bir elbise ve dolgu topuk ayakkabılar yerine daha resmi bir gece elbisesi ve stiletto türü ayakkabılar ya da tuvalet ve elbisenin eteği ile kapatacağı için yüksek topuklu platform ayakkabılar giyilebilir.
 • Ancak bir kır düğününde konforunuz açısından da sivri topuklu ayakkabılardan uzak durmanız gerekir. Bu tür düğünlerde genellikle uzun, dökümlü, baharı anımsatan elbiseler ve hem elbisenin uzun eteği tarafından kapatılacağı hem de çim alanda yürümeyi kolaylaştıracağı için dolgu topuk ayakkabılar tercih edilir.
 • Ancak şık düğün davetlerinde kısa elbiseler, bahar havası veren bohem stil yerine yerine en azından dizde, daha formal bir elbise seçilmelidir. Ayakkabı da kesinlikle sivri topuk olmalıdır.
 • Özellikle ağır düğün davetlerinde ağırlıkla tuvalet türü gece elbiselerine yönelmek daha doğru olacaktır.
 • Düğün sahibinin en yakın arkadaşlarından biriyseniz veya yakın akrabası olarak katılıyorsanız tuvalet giymeniz daha doğru olur. Burada daha önce gelinle yapacağınız sohbet de elbise seçiminize yardımcı olacaktır. Belki arkadaşınız veya yakın akrabanız yakın çevresindeki kişiler için bir konsept düşünmüş olabilir. Bu nedenle düğün öncesi elbise seçiminde ona danışmanız iyi olabilir.
 • Ancak uzak bir akraba iseniz veya sadece orta yakınlıkta bir arkadaşıysanız diz hizasında tek parça elbiseler giyebilirsiniz.

Düğün için doğru kıyafeti nasıl seçebilirsiniz?

Düğün için doğru kıyafeti nasıl seçebilirsiniz?

Bir düğün için kıyafet seçimi yapacak olan kadının öncelikle kendi vücudunu, kendi rengini bilmesi gerekir. Düğünde nasıl bir saç modeli tercih edeceğini, hangi tonlarda bir makyaj düşündüğünü gözünün önüne getirmelidir. Bundan sonra düğünün yapılacağı mekanın nasıl bir yer olduğunu araştırmalıdır. Havuz başında mı, kır düğünü mü, salonda yapılacak bir düğün mü?

Sıralanan bu noktaların hepsi tespit edildikten sonra sıra kıyafet seçimine gelmelidir. Kıyafet için öneri ve kombinler hakkında bazı ipuçları vermek gerekirse:

Kendi renginizi belirleyin. Size en çok yakışan rengi ve düğün kıyafetinizde aradığınız rengi tespit edin. Bir düğüne giderken daha önce denemediğiniz bir tonda elbise veya daha önce size yakışıp yakışmadığınızı bilmediğiniz yepyeni bir saç modeli yaptırmak yerine daha önceden size yakıştığını bildiğiniz renk tonlarına ve saçlarına yönelin. Düğün öncesi

 • Moda olan kıyafet modellerini elbette araştırın ama seçtiğiniz kıyafetin sizin vücut ölçülerinizle uyumlu olmasına özen gösterin.
 • Örneğin, armut tipli bir vücuda sahip kadının tulum tarzı bir kıyafet seçmesi önerilmez.
 • Kısa boylu bir kadının pantolon takım seçmesi yine doğru bir seçim olmayacaktır.
 • Kıyafetinizi belirledikten sonra saç modelinize ve makyajınıza karar vermelisiniz. Düğün etkinliğidir deyip abartıya kaçmak kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Dengeli ve orantılı bir şıklık amaçlanmalıdır.
 • Kıyafetiniz abiye, taşlı, boncuklu veya derin dekolteli ise saç ve makyajda daha sade bir tarz benimsemelisiniz.
 • Makyaj için de aynı kural geçerlidir. Sade, düz bir kıyafet seçilmiş ise saç ve makyaj daha ön plana alınabilir.
 • Düğünlerde kıyafet seçiminin tamamlayıcı parçası çanta ve takılardır.
 • Takılarda abartıya kaçılmamalıdır. Çanta clutch tarzı veya küçük abiye çanta şeklinde olmalıdır.
 • Bir düğüne kol çantası ile gelmek doğru olmaz.
 • Çanta büyüklüğü için ideal boyutu çantanıza sığacak eşyalardan çıkarabilirsiniz. Çantanız en fazla telefon, makyajınızı tazelemek için belki bir ruj, çok küçük bir cüzdan sığabilecek boyutta olmalıdır.

2022'de en şık, en güzel kombinler nasıl hazırlanır?

2022 yılı düğün için tercih edilebilecek kombinler için temel öneri şudur. Abartıya kaçmadan bir kombin oluşturulmalıdır. 2022 yılının abiye modelleri tercih edilebilir.

Son derece şık ve yılın renklerindeki kıyafetlerin uygun saç modelleri, ayakkabı ve çantalarla tamamlanması şıklığınıza şıklık katacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğum günü için kıyafet önerileri ve kombinleri! 2022'de en şık, en güzel kombinler nasıl hazırlanır?