Düğün stresini aşmak için 10 tüyo

Düğün stresi, evlilik arefesindeki her çiftin yaşadığı çok olağan bir süreçtir. Bu nedenle yaşanan stres nedeniyle partnerinizle yaşanacak sorunların önüne geçmek için soğukkanlılığı korumak çok önemli. Düğün stresi, ailelerin araya girmesi, pandemi ve tüm konukları mutlu etme telaşı içinde bir kabusa dönebilir. Ancak süreci kontrol altına almak da elinizde. İşte düğün stresini aşmak için 10 basit tüyo!

13 Ağustos 2020, Perşembe 10:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Farklı ortamlarda büyüdüğünüzü unutmayın

Farklı ortamlarda büyüdüğünüzü unutmayın

Öncelikle, müstakbel eşinizle her ne kadar birbiriniz için yaratılmış olduğunuzu düşünseniz bile, farklı aile kültürlerinde yetişmiş olduğunuzu unutmayın. Her ailenin eğitim, kültür, örf ve adetlere karşı yaklaşımları, ekonomik bakış açıları birbirinden az ya da çokta olsa farklıdır. Bunu baştan kabul ederek, yeni ilişkiler kurmaya başlayacağınız aile fertleriyle tanışmanız beklentilerinizi ve çatışma durumlarında bakış açınızı değiştirmenizi sağlamalı.

Arkadaşlarınızla rekabet içine girmeyin

Arkadaşlarınızla rekabet içine girmeyin

Son yıllarda bütçeleri ve kapsamı büyümekte olan kına organizasyonları, bekarlığa veda partileri gibi gelinlere yönelik davetler, gelinler arasında rekabete dönüşebiliyor. Böyle davetlerin esas amacı, arkadaşların bir araya gelmesi, örf ve adetler yönelik ritüellerin uygulanmasıdır. Kınaların, bekarlığa veda partilerinin ya da benzeri davetlerde olayın anlamı 'evliliğin kutlanması' olmak yerine, genç kızlar arasında rekabet haline dönüştüğü noktada çok zararlı hale gelebiliyor. 

Mükemmeliyetçi olmayın

Mükemmeliyetçi olmayın

Düğün günü her şey eksiksiz olsun derken gününüzü berbat hale getirebilirsiniz. O nedenle küçük aksilikleri sorun etmemeye özen gösterin. Olumsuz durumlar bu mutlu gününüzün bozulmasına engel değildir. Özel gününüzde kimse sizin mekanınıza bağlı yorum yapmayacaktır. Önemli olan yani akıllara kazınan gelin, eğlence organizasyonu ve güzel anılardır.

İlişkilerinizi yıpratmayın

İlişkilerinizi yıpratmayın

Düğün planları öncesinde sinirleriniz gerilip her şeye karşı hassas bir yapı içerisine girebilirsiniz. Önemli olan insanlar sizi strese sokmaya çalışırken sakinliğinizi koruyarak doğru cevapları vermeniz. Sadece başınızı sallayarak kendi doğruları söylemeniz çözüm odaklı hareket ettiğinizi gösterecektir.

'Doğru insan mı?' sorusunu hep değerlendirin ama abartmayın

'Doğru insan mı?' sorusunu hep değerlendirin ama abartmayın

Evlilik öncesinde çiftler kendilerine, “Acaba bu insan benim için doğru kişi mi?” “Hayatımı bu insanla geçirebilir miyim?” “Daha iyisi var mıdır?” gibi sorular sorabilir. Bu tür soruların oluşması normal ve geçici bir durumdur. İki farklı hayat tarzının bir evin içinde birleşecek olması, hazırlık aşamasında ailelerin fazla müdahil olması, hazırlık sürecinin yoğun ve karmaşık geçmesi özellikle gelin adaylarının daha fazla stresli hissetmesine neden olur. Bu dönemde her iki taraf için de evlilik konusunda kararsızlık durumu da görülebilir.

Bazı şeylere kör ve sağır olun

Bazı şeylere kör ve sağır olun

Organizatörünüz olsun olmasın eninde sonunda duygusal krizler çıkacaktır. Bütün aile bireyleri bir araya belli bir amaç için toplandığında duygusal anların veya ufak çapta dramaların yaşanması kaçınılmazdır. Bütün bunlara kulaklarınızı kapatın.

 Bütçenize sadık kalın

Bütçenize sadık kalın

İşler çok kolay çığırından çıkabilir özellikle de sonlara doğru ve evdeki hesap çarşıya uymaz. Düğün sonrasında pişman olacağınız harcamalar yapmamak için bütçenize kuruşu kuruşuna sadık kalın ve son dakika sürprizleri için belli bir miktar ayırın. Finansal olarak stressiz bir düğün, evlilik hayatına borçsuz başlayacağınız anlamına gelir.

Bazen düğünü hiç düşünmeyin

Bazen düğünü hiç düşünmeyin

Düğün planlaması başladığı andan itibaren, yorucu bir maratona girersiniz. Düğün günü yaklaştığında, her şeyi bir kenara bırakın, telefonlarınızı kapatın ve 24 saat baş başa kalın. Ve bu süre içinde de düğünden değil aşkınızdan konuşun.


Düğün mekanını önceden deneyimleyin

Düğün mekanını önceden deneyimleyin

Elbette sizin düğünün yapılacağı mekanda bir tanıdığınızın düğünü olmayabilir ama mekan sahiplerinden rica ederek bir başkasının düğününe 5-10 dakika da olsa katılın. Eğer bu teklifiniz olumsuz bir yanıtla sonuçlanırsa o zaman size daha önce o mekanda yapılmış olan bir video izletilmesini isteyin. Emin olun, bir başkasının sizin geçmiş olduğunuz yollardan geçerek eğlenceli bir düğün gecesi yaşadığını izlemek sizi rahatlatacaktır.

Meditasyon için doğru zaman

Meditasyon için doğru zaman

Nefes almaya çalışın. Evet, yanlış duymadınız. Meditasyon, sinir ve stres dengeleme konusunda son yılların fayda sağlayan etkinliklerinden; üstelik pek çok bilim adamının yaptığı deneyler de bu durumu kanıtlıyor. Dilerseniz, pek çok sayfadan meditasyonun bilimsel faydalarına dair birkaç gönderi okuyarak, kendinizi ikna edebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalıcı bir ilişkinin 5 evresi