Dul ve yetime otomatik maaş

Hayatını kaybeden sigortalının, geride bıraktığı eş ve çocuklarına (dul ve yetimine) bağlanan ölüm aylığında yeni dönem başladı. Artık bürokratik engeller olmayacak.

25 Ekim 2018, Perşembe 05:43
A A
Dul ve yetime otomatik maaş

Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin müdürlüklerine bir yazı göndererek işlemlerin otomatik yapılmasını istedi. Buna göre evlenme ödeneği süresinin sona ermesi, mezun olan ve yaşını dolduran hak sahibi çocukların aylıklarının kesilmesi sonucunda, diğer hak sahibinin hisselerinin düzeltilme işlemi yazılı talepte bulunmadan sonuçlandırılacak.

EN AZ 5 YIL SİGORTA

Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alabiliyor. Evlenirse ya da bir işe girerse aylığı kesiliyor. Fakat boşandığında ya da işinden ayrıldığında annesine geçen hissesi, tekrar kendisine bağlanıyor. Ölüm aylığı bağlanması için sigortalının en az 5 yıldır sigortalı bulunup toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olması aranıyor. Ayrıca malullük veya emekli aylığına hak kazanmış olması da şart.

KİMLERE NE KADAR BAĞLANIYOR?

● Dul eşe maaşın yüzde 50’si

● Çocuğu olmayan, çalışmayan dul eşe maaşın yüzde 75’i

● Çocuğu olmayan, çalışan dul eşe maaşın yüzde 50’si

● Dul eş ve çalışmayan bir çocuk var ise maaşın yüzde 60’ı eşe, yüzde 30’u çocuğa

● Dul eş ve çalışmayan iki çocuk var ise maaşın yüzde 50’si eşe, yüzde 25 her bir çocuk için

● Yaş ayrımı gözetmeksizin bekar, evlenip boşanan veya dul kalan kızları için her birine maaşın yüzde 25’i

● Tek kız çocuğa yüzde 50

● Anne ve babaya bağlanan ölüm aylığı ise 65 yaş üstü olmaları, aylık bağlanmamış olması ve çalışmıyor olmaları halinde maaşın yüzde 25’i bağlanıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.