Dünya Gurme Kentler Ağı pandemi sonrası ilk toplantısını İzmir'de yapıyor

Dünya Gurme Kentler Ağı pandemi sonrası ilk toplantısını İzmir'de yapıyor

Dünya Gurme Kentler Ağı pandemi sonrası ilk toplantısını İzmir'de yapıyor

24 Kasım 2021, Çarşamba 15:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ULUSLARARASI gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu'ya 2022'de ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, fuar öncesi İzmir'in yerel lezzetlerini dünyayla buluşturmaya başladı. Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı, pandemi sonrası ilk toplantısını 23-25 Kasım 2021 tarihlerinde İzmir ev sahipliğinde yapıyor.

Eylül 2022'de uluslararası gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu'yu düzenlemeye hazırlanan İzmir, 23-25 Kasım tarihleri arasında da Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı'nın pandemi sonrası ilk toplantısına ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında gastronomi alanında ün yapmış 31 kentten oluşan Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı'nın İzmir'de 'Tabağımda Miras-Kent Cazibesi İçin Gıda Kültürü ve Yerel Ürünlerden Yararlanmak' temasıyla yapılan toplantısında Fransa, Kolombiya, Finlandiya, Belçika, Litvanya, İsviçre ve Türkiye'den uzmanlar bir araya geliyor. Tarihi Portekiz Sinagogu'nda yapılan açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Délice Network Başkanı Olivier Marette, Délice Network üyeleri, tarihçiler, gastronomi uzmanları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve odaların başkanları ile temsilcileri katıldı.

'TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ EN YENİ UYGULAMALARI TAKİP EDİYORUZ'

Tarihi Portekiz Sinagogu'nda yapılan açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'de ilk kez Terra Madre Anadolu İzmir 2022'nin düzenleneceğini hatırlatarak, "Kültürel çeşitlilik günümüzde İzmir gastronomisine de yansıyor. Bu farklı yemek kültürünün gururlu taşıyıcıları olarak gastronomi, turizm stratejimizin temel ayaklarından birini oluşturuyor. Turizm sektöründeki en yeni uygulamaları ve trendleri takip ediyoruz. Bireysel seyahatlerin tüm dünyada arttığını çok iyi biliyoruz. Özellikle salgından sonra benzersiz ve yerel lezzetler arayan gezginler, kırsal alanların hem doğasının hem de gastronomisinin tadını çıkarma eğiliminde. İzmir, geniş kırsal alanı ile özellikle eko, kırsal, tarımsal ve gastronomi turizmi ile ilgili alternatif turizm türleri arayan gezginler için farklı ve benzersiz turizm ürünleri sunuyor" ifadelerini kullandı.
İzmir'in çok sayıda projeye katkıda bulunduğunu ifade eden Délice Network Başkanı Olivier Marette, "Önümüzdeki yıl 15. yıl dönümümüzü kutlayacağız ve İzmir, ağımız için gerçekten çok önemli ve ideal bir üye. İzmir'de olmaktan ve iki yıldan sonra ilk fiziksel toplantıyı burada düzenlemekten son derece mutluyuz" dedi. EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise "Biz iş dünyası temsilcileri olarak Delice ağına çok önem veriyoruz, çünkü bu ağ yetkinlik oluşturmayı öğretiyor, ilham veriyor ve deneyimlerin paylaşılması için büyük bir alan sağlıyor. Bu da kıyaslama fırsatı sunuyor" dedi. Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer de "Gastronomi tarif, mutfak ve şef üçgenine sıkıştırılmayacak kadar geniş bir konudur. Gastronomi özünde 'kurda, kuşa, aşa' tılsımıyla tanımladığımız bereket vardır. Gastronominin görünen yüzü ve sunuş biçimi, asıl meselemizin sadece küçük bir parçasıdır. Gerçekte gastronominin bir ucu tarlaya, iklime ve suya diğer ucu ise el mayasına ve sofraya uzanır. Bu haliyle gastronomi, tek sayfalık bir tarifle kopyalanabilecek bir ürün değil, yaşandığı coğrafyanın hamuruyla yoğrulmuş bir kültürdür" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Konak Belediye Başkanı Batur: 'Örgütümüzün yanındayız'