Dünya için '2 derece' hedefi

Dünya için '2 derece' hedefi

Fransa'nın başkenti Paris'te yaklaşık iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandı. Metinde, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ila 2 santigrat derece arasında sınırlandırılması öngörülüyor

12 Aralık 2015, Cumartesi 14:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İklim konferansı görüşmelere başkanlık eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, daha önce kapsamlı bir anlaşma için "koşulların hiç bu kadar iyi olmadığını" söylemişti. Fabius son taslağın yasal bağlayıcılığı olacağını açıkladı.

Anlaşma, görüşmelerin tamamlanması planlanan zamandan 16 saat sonra geldi.

HAZIRLIKLI OLUNMALI


Taraflar sıcaklık artışının 2 santigrat dereceyle sınırlandırılması, ancak bunun 1,5 derecede tutulması için çaba gösterilmesi konusunda uzlaştılar.

Metinde, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ila 2 santigrat derece arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor.

Sıcaklık hedefine ulaşılamaması halinde önümüzdeki yıllarda kuraklık, ölümcül sonuçlar doğuran sıcak hava dalgaları, bitki ve hayvanların toplu ölümleri, büyük seller ve deniz seviyesinin yükselmesiyle bazı kara parçalarının haritadan silinmesi gibi sonuçlarla yüz yüze kalınabilir. Bilim insanlarına göre hedefe ulaşmak için yapılması gereken en önemli şey fosil yakıt kullanımını azaltmak.

SON TASLAK 7 SAYFA DAHA KISA

Fransız yetkililer son taslağın 20 sayfa olduğunu; üzerinde anlaşmazlık olan maddelerin çıkarılması nedeniyle  bir önceki taslaktan 7 sayfa daha kısa olduğunu belirtti.

Uzmanlar, bunun anlaşmanın garanti olduğu anlamına gelmediğini, taslağın bakanların toplantısında hiçbir itirazla karşılaşmaması halinde onaylanacağını vurguluyor.

HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Sağlık Örgütü: Ekim ve kasımda daha fazla ölüm göreceğiz