Dünya seçimleri nasıl gördü?

2015 genel seçimleri dünya basınında geniş yer aldı. Uluslararası haber ajansı AP, Türkiye'deki seçim sonuçlarını "İktidar partisi Parlamento'daki çoğunluğu yitirdi" başlığıyla verirken, Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında "Kürt coşkusu" başlığını attı

08 Haziran 2015, Pazartesi 09:34
A A

"2015 genel seçimleri dünya basınında geniş yer aldı. Guardian birinci sayfasında Türkiye'deki seçim sonuçlarını "bomba etkisi yaratan bir sürpriz" olarak nitelendirmiş. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yılın en kötü yenilgisini aldı.

"NEW YORK TIMES: Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan\'ın hedefinde olan The New York Times gazetesi, Türkiye\'deki seçim sonuçlarını, "Türkiye\'nin iktidar partisi parlamentoda çoğunluğu kaybetti" başlığıyla duyurdu. The New York Times, Türkiye\'de seçmenlerin, partisi parlamentoda çoğunlu kayben Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan\'a "ders verdiği"ni ve seçim sonuçlarının, "Anayasa\'yı yeniden yazarak gücünü artırmaya heveslenen Erdoğan\'a bir darbe" olduğunu vurguladı.

INDEPENDENT: KüRTLERİN SANDIK ZAFERİYLE, AKP çOĞUNLUĞU KAYBETTİ İngiliz gazetesi Independent da “Kürtlerin sandık zaferi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidar partisine çoğunluğu kaybettirdi başlığıyla Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını aktardı. Gazete, sonuçların, Cumhurbaşkanı olmadan önce AK Parti liderliğini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan'a büyük bir darbe indirdiğini yazdı. Haberde, seçim öncesinde, AK Parti'nin 367 milletvekiliyle anayasayı tekrar düzenleyerek planladığı başkanlık sistemini parlamentodan geçirmek istediği fakat HDP'nin yüzde 10 barajını geçmesiyle birlikte, şu an mecliste koalisyon hükümeti kurma ihtimaliyle yüzleştiğini belirtti.

"GUARDIAN: SON 10 YILIN EN KöTü YENİLGİSİ Guardian birinci sayfasında Türkiye'deki seçim sonuçlarını "bomba etkisi yaratan bir sürpriz" olarak nitelendirmiş. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 10 yılın en kötü yenilgisini aldı. Gazete, Türkiye'deki genel seçimlere tam sayfa ayırmış. Dış haberler sayfasındaki haberin başlığı, "Erdoğan, Türkiye'deki seçimlerde küçük düşürüldü". Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Constanze Letsch, AK Parti'nin Meclis'teki çoğunluğunu yitirdiğini, anayasayı yeniden yazma planlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden yenilgiyle çıktığını söylüyor.

ASSOCIATED PRESS: Türkiye'deki parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre; seçmen, iktidar partisinin anayasayı değiştirmesini istemiyor. İlk sonuçlar, Türkiye'nin iktidar partisinin Meclis'teki çoğunluğunu kaybedeceğini gösteriyor.

"WALL STREET JOURNAL: İlk gelen sonuçlara göre; AK Parti, 2002'den bu yana sürdürdüğü tek parti iktidarını yitirecek. Gazete seçim sonuçlarını "AK Parti tarihinin en kötü sonucu" olarak duyurdu. İngiltere\'nin saygın basın kuruluşları, Türkiye\'deki genel seçim sonuçlarını, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\'ın partisi çoğunluğun oyunu kaybetti şeklinde değerlendirdi.

TELEGRAPH: ERDOĞAN'IN DAHA FAZLA Güç HAYALİ PARAMPARçA Telegraph da ,“Türkiye'nin iktidar partisi son 10 yıl içerisinde en kötü sonucu elde etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha fazla güç hayalleri ise paramparça oldu diye yazdı. Meclisi elinde tutmak amacıyla seçimde AK Parti'nin sıkı bir yarışa girdiğini ifade eden gazete, coşkulu bir zaferi amaçlayan iktidar partisi için planlanan yeni anayasanın çok uzak bir ihtimale dönüştüğünü bildirdi. Haberde ayrıca, yüzde 10 barajını geçen HDP'nin, parlamentoda ilk defa Kürt azınlığı neredeyse 80 milletvekiliyle temsil edeceği belirtildi.

BBC: ERDOĞAN'IN PLANLARI ALTüST İlk tahminler, Türkiye'nin iktidar partisi AK Parti'nin Meclis'teki çoğunluğunu kaybetme yolunda olduğunu gösteriyor. Kürt yanlısı HDP, yüzde 10 barajını parti olarak geçti. Bu seçim, AK Parti'nin 13 yıllık tek parti iktidarına son verecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkilerini artırma planlarını altüst edecek.

FT: ERDOĞAN, HDP DARBESİYLE SEçİMDE ZARAR GöRDü İngiliz Financial Times gazetesi, “Erdoğan, HDP'nin başarıyla yaptığı darbe yüzünden zarar gördü başlığıyla Türkiye'de gerçekleşen seçim sonucunu değerlendirdi. Haberde, “Türkiye'nin İslam kökenli iktidar partisi AK Parti'nin eski lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar gecesi çarpıcı bir darbeyle, 13 yıldır süren meclis çoğunluğunu kaybetti denildi. Gazete, parlamentodaki tek parti iktidarının sonra ermesiyle, Erdoğan'ın yetki ve gücünü arttırmak amacıyla planladığı yeni anayasa düzenlemesinin de zor olduğunu belirtti.

Türkiye'deki genel seçim sonuçları İtalyan basınında gündemin ilk sırasında yer alırken, ilk yorumlar şöyle oldu:

ANSA: Türkiye'de Kürt depremi. 13 yıldır kesintisiz iktidarda olan 'Sultan' Recep Tayyip Erdoğan'ın İslami partisi, yüzde 10'luk ölümcül seçim barajını aşarak, 2014 yılında kurulan partisi HDP'yi meclise taşıyan 'Kürt Obama' Selahattin Demirtaş üzerinde 'çılgın bir bahis' oynayınca meclisteki mutlak çoğunluğunu yitirdi. Kürt Podemos'un (İspanya siyasetinde taşları yerinden oynatan sol görüşlü parti) zaferi, Diyarbakır'da binlerce kişinin sokaklarda dans edip, şarkılar söylemesiyle kutlandı. Bu, 2002'den beri ülkeye hakim olan adama bir şamar oldu. Anayasa partiler üstü olmasını gerektirirken O (Erdoğan), AKP'yi vuran bir kampanya yürüttü ve tam yetkilerle 'süper başkan' olmak için Meclis'te 330 sandalye ist

LA STAMPA: 13 yıldan sonra Erdoğan tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu kaybetti. Tarihi bir sonuçla Kürtler Meclis'e girdi, ama Türk seçimleri burada bitmeyecek. Sandıkların cevabı net: ılımlı İslam liderinin gücü azalsa da, Türkiye muhafazakar bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. MHP, müthiş bir performans ortaya koydu ve Kürtleri Anayasa'nın dışında tutmak için şimdi Cumhurbaşkanı'nın başkanlık sistemi planına bir omuz verebilir.

CORRİERE DELLA SERA: 53,7 milyonun seçimi, 'sultan' Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi, çoğuna göre otoriter olacak bir başkanlık sistemine dönüştürme hayalini sekteye uğrattı. Bunu bloke eden, inanılmaz bir şekilde yüzde 10 barajını aşmayı başaran Kürt parti HDP'nin lideri Selahattin Demirtaş oldu. İslami çizgideki parti (AKP), 2002'den beri ilk kez tek başına iktidar olamıyor. Seçime katılım oranı yüzde 85 ile çok yüksek oldu. Kürtlerin dışında Devlet Bahçeli'nin milliyetçi partisi de çok iyi bir sonuç elde etti. MHP, AKP ile koalisyon yapabilir. Bu öyle bir başarı ki Kürtleri köşeye sıkıştırabilir.

LA REPUBBLİCA: Erdoğan çoğunluğu kaybetti, Kürt partisi ilk kez mecliste. Cumhurbaşkanı'nın partisi, erken seçime gitmeyi ihtimal dışı tutmuyor. Seçimler, başkanlık sistemini getirmeyi isteyen Cumhurbaşkanı için bir referandum niteliğindeydi. Erdoğan'ın AKP'si mutlak çoğunluğu kaybetti. Böylece, Türk siyasetinin rakipsiz liderinin başkanlık sistemini hayata geçirme fikri yok oldu

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.