Dünya Star Wars Günü kutlu olsun!

Bugün ‘Yıldız Savaşları’ günü. Hayranları, filmde kullanılan “Güç seninle olsun” anlamındaki “May the force be with you” repliğinden esinlenerek İngilizcesi ‘may the fourth’ olan 4 Mayıs’ı ‘Yıldız Savaşları Günü’ olarak kutluyor. ‘Uzun zaman önce, uzak, çok uzak bir galakside’ geçen Yıldız Savaşları, 42 yıllık serüveninde 45 milyar dolarla 100 ülkenin yıllık gelirinden daha fazla kazandı.

A A
42 YIL ÖNCE BAŞLADI

42 YIL ÖNCE BAŞLADI

25 Mayıs 1977’de ilk film ‘Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut’un sinemalarda yer almasıyla hayatımıza yeni bir fenomen katıldı. Peki, bu kadar hayatımızın içine giren seri neyi anlatıyordu? Kronolojik sırayla ilk film ‘Gizli Tehlike’de Cumhuriyet’in yolladığı Obi-Wan Kenobi ile Qui-Gon Jnn adlı 2 jedi, Kraliçe Amidala’yı korurken nedime Padme de onlara eşlik eder. Yolları Anakin Skywalker adlı bir çocukla kesişir. Obi-Wan, Anakin’de gücün varlığını keşfeder.

YASAK AŞK HİKAYESİ

YASAK AŞK HİKAYESİ

İkinci film ‘Klonların Saldırısı’nda Cumhuriyet senatosu ‘sith’ olan ancak bunu gizleyen Palpatine’in elindedir. Anakin Skywalker’a Padme’yi koruma görevi verilmiştir. ‘Jedi’lara yasak olmasına rağmen aşık olurlar. Üçüncü film ‘Sith’in İntikamı’nda droid ordusu, Palpatine’i kaçırır. Obi-Wan ve artık jedi olan Anakin kurtarmaya gider. Bu arada Padme hamiledir. Biri kız, diğeri erkek ikiz bebek dünyaya getiren Padme doğumda ölür.

GÜCÜN KARANLIK TARAFI

GÜCÜN KARANLIK TARAFI

Öfkeyle dolu olan Anakin jedi konseyine özel temsilci seçilir. Bu durum jedi ustası olamayacağı anlamına gelir. Bunu hakaret olarak kabul eden Anakin, gücün karanlık tarafına geçerek Darth Vader olur. Dördüncü film ‘Yeni Bir Umut’ta ayrılıkçılar İmparatorluk’un gezegenleri yok etme kapasitesine sahip silahı Ölüm Yıldızı’nın planlarını ele geçirir. İsyancı lider Prenses Leia planları robotu R2-D2’nun hafızasına yükler. R2-D2, robot C-3PO ile Tatooine gezegenine gönderilir.

KÖTÜ KALPLİ BABA

KÖTÜ KALPLİ BABA

Leia’nın gemisini Vader ele geçirir. R2-D2’yu satın alan Luke Skywalker, hafızada kayıtlı mesajı görür. Mesajı Obi-Wan’a ulaştırır. Leia’yı kurtarmak için kaçakçı Han Solo ile yola çıkarlar. Luke ve Han, Leia’yı kurtarırken Vader, Obi-Wan’ı öldürür. Beşinci film ‘İmparator’da Luke, Yoda’dan eğitim alır. Vader ile yaptığı savaşta sağ elini kaybeder. Vader ona babası olduğunu söyler ve karanlık tarafa geçmesini tavsiye eder. Luke teklifi kabul etmez ve Leia tarafından kurtarılır.

KAHRAMAN KÖTÜ ADAM

KAHRAMAN KÖTÜ ADAM

Altıncı film ‘Jedi’ın Dönüşü’nde Luke, 900 yaşını geçen Yoda’yı bitkin bir halde bulur. Yoda’dan babası hakkındaki gerçeği öğrenir. Daha sonra Yoda ölür. Obi-Wan’ın ruhu, Luke’a ikiz kız kardeşi olduğunu söyler. Luke, kardeşinin Leia olduğunu anlar. Luke, Leia’ya her şeyi anlatır. Luke, babası Vader ile İmparator Palpatine’in önünde savaşır. Luke, Vader’ın sağ elini keser. İmparator “Babanı öldür ve benim yanımda yerini al” der. Luke, karanlık tarafa geçmeyeceğini söyler. İmparator, Luke’u öldürmeye çalışırken Vader oğlunu kurtarır ancak kendisi ölür.

BİR AİLE DRAMI DAHA

BİR AİLE DRAMI DAHA

Yedinci film ‘Güç Uyanıyor’da imparatorluğun yerine geçen First Order, Cumhuriyet’i yok etmek üzeredir. General Leia, kardeşi Luke’u aramaktadır. Ayrılıkçı pilot Poe Dameron, Luke’un yerini öğrenir. Serinin yeni ‘kötü adam’ı Kylo Ren, Poe’yu yakalar. Poe’nun robotu, haritayla kaçar. Poe’ya yardım eden Finn, Rey ve robotu BB-8 kaçar. Rey, Anakin ve oğlu Luke’un ışın kılıcını bulur. Kylo’nun Han’ın oğlu olduğu ortaya çıkar. Kylo babasını öldürür. Rey, Kylo’yu yener.

ARALIKTA GELİYOR

ARALIKTA GELİYOR

Sekizinci film ‘Son Jedi’da Rey, Luke’tan jedi eğitimi alır. Luke meditasyonla hologramını başka gezegene yollayıp düello yapar. Luke bu teknik sonucu bitkin düşer ve ölür. Galaksinin yeni umudu artık Rey ve arkadaşlarıdır. Serinin Aralık’ta gösterime girecek son filmi ‘Rise Of Skywalker’da bizi neyin beklediğini ise henüz bilmiyoruz.


R2-D2 ve C3PO adlı robotlar serinin en sevilen karakterleri arasında. Kötü savaşçılar olan fırtına askerlerinin bile geniş hayran kitlesi var.

DELİ DAHİ

DELİ DAHİ

Serinin yapımcı yönetmeni Geogre Lucas, 1977’de ilk filmi galadan önce 10 yönetmene izletti. 9 yönetmen filmi ‘berbat’ bulurken sadece Steven Spielberg beğendi. Lucas’ın dehası gişe gelirinden pay almak yerine serinin yapım hakkını elinde tutmasıyla ortaya çıktı. Lucas bugün 5.4 milyar dolarlık servetiyle ABD’nin en zengin 94’üncü kişisi.

EKONOMİ SAVAŞLARI

EKONOMİ SAVAŞLARI


‘Yıldız Savaşları’ serisi, 8 filmle 45 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu rakam, şu anda 25’incisi çekilen Bond serisi ile 8 filmi yayınlanan ‘Harry Potter’ serisinin toplam gelirinden daha yüksek. Elbette ki bu gelirin tamamı gişe hasılatıyla elde edilmedi. Serinin DVD’den video oyunlarına, oyuncaklardan ev aksesuarlarına, giyimden kitap ve dergiye kadar geniş bir ürün yelpazesi var. Disney 2012’de filmin yapım şirketi Lucasfilm’i 4 milyar dolara satın aldı. Aradan geçen 7 yılda ise masrafını çıkararak yüksek oranda kâr etmeyi başardı.

 ‘YILDIZ’ SÖZLÜĞÜ

‘YILDIZ’ SÖZLÜĞÜ


‘Yıldız Savaşları’ serisi kendi ‘terimler sözlüğü’nü de yarattı. İşte bazı örnekler;

GÜÇ: Yetenekli kişilerin kullanılabildiği, tüm evreni kapsayan enerji olan güç, ilk filmde “Tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji” olarak açıklanmıştır. Güç, kullanıcılarına telekinezi, kehanet, öngörü, zihin kontrolü, refleks ve hız gibi birçok yetenek verir. Güç kötülük için de kullanılabilir.

JEDİ: Barışın koruyucusu olan şövalyeler.

PADAWAN: Jedi çırağı.

SİTH: Gücün karanlık tarafındaki savaşçılar.

NEDEN ÇOK SEVİYORUZ?

NEDEN ÇOK SEVİYORUZ?

 • En eski hikayeyi; iyi ile kötünün savaşını anlatıyor.
 • İzleyiciyi hikayeye inandırıyor. Fantastik bir evrende geçmesine rağmen imparatorluklar, demokrasi savunucuları, asiler, yasa koyucular, gerçek hayattaki insanlar gibi tüm zaaflarıyla gösteriliyor.
 • Hikayenin ana damarı ‘İyinin içinde kötü, kötünün içinde iyi var’ teması.
 • Her zaman ilgi çeken ‘seçilmiş kişi’ hikayesi anlatılıyor.
 • Elbette ki bir hikayenin ‘olmazsa olmaz’ı aşk öyküsü anlatıyor.
 • Her tür film izleyicisinin ilgisini çeken ‘intikam’ hikayesi de seride yer alıyor.
 • Filmde yer alan ‘gizli kötülük’ de ilgi çeken bir başka nokta. İyilerden yana görünen ama gizlice kötülük yapan İmparator Palpatine hikayede önemli bir yer alıyor.
 • Hayranlarının filme tutkun olmasının ana sebebi hikayenin felsefesi. Bu felsefeyi de Usta Yoda aracılığıyla izleyiciye sunuyor.
 • Filmdeki ana silah ışın kılıcı, serinin hayranlarının da en büyük tutkusu. Teknolojinin bu kadar ileri olmasına rağmen savaşçıların kılıç kullanması asaleti sembolize ediyor.
 • Filmdeki teknoloji de bir başka hayranlık konusu. Seri, yürüyen savaş makinelerinden robotlara, süper hızlı giden jetlerden savaş gemilerine hatta Ölüm Yıldızı’na kadar pek çok teknolojik ürün barındırıyor.


Hazırlayan: Arda Tuna / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Görenler hayran kalıyor! 20 yıl sonra ilk kez...