Dünya üniversitelerinin web karneleri açıklandı

Dünya üniversitelerinin web karneleri açıklandı

Akdeniz Üniversitesi, web’de dünya üniversiteleri sıralamasında (Webometrics), Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 15’inci oldu

02 Ağustos 2019, Cuma 15:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubu 'CybermetricsLab' tarafından üniversitelerin alan adlarına (web) dayalı yaptığı sıralamanın 2019 yılı sonuçları açıklandı. Bu sıralama dünya üniversitelerini, internet üzerinde akademik araştırma varlığı, bilimsel yayınlarına açık erişim imkanı, ilgili üniversitenin sitesinde bulunan akademik dosya sayısına dayanan dosya zenginliği ve en çok atıf alan yayın sayısı kriterlerine göre sıralıyor.

Üniversiteler tarafından oluşturulan bilimsel ve kültürel bilgilerin tüm topluma aktarılması ve açık erişim girişimlerini desteklemek amacıyla yapılan sıralamada Akdeniz Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında genel sıralamada 18’inci, devlet üniversiteleri arasında 15’inci oldu.

Üniversitelerin 4 farklı kategoride değerlendirildiği sıralamada Akdeniz Üniversitesi, internet üzerinde akademik araştırma varlığı ve akademik yayınların erişime açık olması kategorisinde ise dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 arasında yer aldı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt