Dünya 500 milyon dolar değerindeki yatına kavuşamıyor!

500 milyon dolar değerindeki yatına kavuşamıyor!

500 milyon dolar değerindeki yatına kavuşamıyor!

Dünyanın en zengin üçüncü insanı Jeff Bezos (58) , dünyanın en büyük ikinci süperyatını yaptırdı. 500 milyon dolar değerindeki 127 metrelik yat, Hollanda’da inşa edildi. Ancak yatın ülkeden çıkarılıp Bezos’a teslim edilmesi için Rotterdam’dan geçmesi gerekiyor. Buradaki 40 metrelik alandan sığmayacağı için kentin simgesi olan tarihi köprü sökülecekti. Köprünün sökülmesi halinde yata çürük yumurta atacağını söyleyenler yetkilileri harekete geçirdi, sökme kararı durduruldu. 1978’den kalma ‘Koningshaven Köprüsü’, Naziler tarafından bombalanınca 1940’ta yeniden inşa edilmişti

Amazon'un milyarder kurucusu, Y721 adlı 128 metrelik kocaman yelkenli yatı tersanesinden okyanusa ulaşabilsin diye, artık kullanılmayan Koningshavenbrug'un orta bölümünün kaldırılması için ödeme yapmayı teklif etmişti. Şu anda dünyanın ikinci en büyüğü olan yat, tadilat yapılmadan "De Hef" köprüsünün altından geçemiyor. Ancak Hollanda'daki haber ajansı Trouw'a göre bu plan, eleştirilerin ardından üretici firma Oceanco tarafından artık iptal edildi.

Şubat ayında Oceanco'nun, en son 2017'de yenilenen ve geçmişi 1878'e dayanan köprüyü geçici olarak kaldırmasını şehir yönetiminden istediği açıklanmıştı.

Yenileme projesini yöneten Marcel Walravens, gemiyi kısmen yapıp inşaatı başka yerde tamamlamanın "pratik olmadığını" RTV'ye söyledi:

"Bir yerde büyük bir iş yapıyorsanız, tüm araç gereciniz orada olsun istersiniz. Aksi takdirde sürekli gidip gelmeniz gerekir. Ayrıca bu o kadar büyük bir proje ki bu işin bitirileceği yer neredeyse hiç yok."

Walravens şöyle ekledi:

"Ekonomik perspektiften ve istihdamın sürdürülmesi açısından, belediye bunu çok önemli bir proje olarak görüyor. Rotterdam, Avrupa'nın deniz başkenti de ilan edildi."

Rotterdam'daki tarih grupları çalışmalara karşı çıkarken binlerce Facebook kullanıcısı, bir dilekçe imzalayarak şehirden okyanusun açıklarına doğru ilerlediği sırada yata yumurta atacaklarına dair söz vermişti.

Etkinliğin organizatörü Pablo Strörmann sosyal medya platformunda şunları yazmıştı:

Tüm Rotterdamlıları yanlarına bir kutu çürük yumurta almaya çağırıyoruz ve onları, Rotterdam'daki Hef'ten geçerken Jeff'in süper yatına topluca atalım."

"Şimdi NL Times'ın Trouw'dan aktardığına göre, Oceanco, "mevcut lojistik planlarını iptal ettiği bilgisini belediyeye iletti."

DutchNews.nl'ye göre Trouw, şirketteki çalışanların "tehdit altında hissettiğini ve şirketin zarar görmekten korktuğunu" aktardı. Yatın şimdi şantiyeden açık sulara nasıl taşınacağı belirsiz. (Independent Türkçe)

SIRADAKİ HABER