Dünya "Ben İsa Peygamber'im" diyen ve binlerce müridi olan kişi gözaltına alındı

"Ben İsa Peygamber'im" diyen ve binlerce müridi olan kişi gözaltına alındı

"Ben İsa Peygamber'im" diyen ve binlerce müridi olan kişi gözaltına alındı

Sibirya'da kendisini 'İsa Peygamber'in yeniden vücut bulmuş hali' olarak tanımlayan ve binlerce müridi olan tarikat lideri gözaltına alındı.

Rusya'da kendini İsa Peygamber'in yeniden vücut bulmuş hali olarak tanımlayan Sergei Torop adlı bir tarikat lideri Sibirya'da özel güçlerin düzenlediği büyük bir operasyonda gözaltına alındı.

Operasyonda Sibirya'nın derinliklerinde 30 yıldır faaliyet gösterdiği belirtilen tarikatın lideri, eski polis memuru Torop'la birlikte iki yardımcısının da gözaltına alındığı açıklandı.

Rus yetkililer, müritleri arasında Vissarion adıyla bilinen 59 yaşındaki Torop hakkında yasa dışı dini bir örgüt kurmak suçundan dava açılacağını, tarikatın müritlerden zorla para aldığını ve bu kişilere duygusal şiddet uyguladığını söyledi.

'Tanrı benim üzerimden konuşuyor'

Guardian gazetesinin haberine göre 1989'da Sovyet rejiminin yıkılmaya başladığı dönemde trafik polisi olarak çalışırken işini kaybettikten sonra bir "uyanış" yaşadığını söyleyen Torop 1991'de Son Ahit Kilisesi'ni kurdu.

Torop'un Krasnoyarsk bölgesinde ücra köylerde yaşayan binlerce müridinin olduğu belirtiliyor. Tarikatın yabancı üyelerinin de olduğu söyleniyor.

SIRADAKİ HABER