Dünya Esad'ın 'İktidarı bırakmaya hazır değilim' sözlerine yalanlama

Esad'ın 'İktidarı bırakmaya hazır değilim' sözlerine yalanlama

Esad'ın 'İktidarı bırakmaya hazır değilim' sözlerine yalanlama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarı bırakmaya hazır olmadığını söylediği öne sürüldü, ancak bu iddia kısa süre içinde Suriye Devlet Başkanlığı Basın Ofisi tarafından yalanlandı

Rus Interfax haber ajansının aktardığına göre Esad, iktidarı bırakmayı düşünmediğini bir kez daha vurgulayarak, "Eğer teslim olmak isteseydik, en başından teslim olurduk. Biz ülkemizi savunuyoruz. Bu tartışmaya açık bir konu değil" diye konuştu.Esad'ın bu sözleri kendisini Şam'da ziyaret eden Rus parlamanterlerle yaptığı görüşmede sarf ettiği belirtildi.

YALANLAMA GELDİ


Interfax'a göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, iktidarı bırakmaya hazır olmadığını ve bu konunun tartışılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Ancak Esad'ın bu açıklamaları kısa bir süre içinde Suriye Devlet Başkanlığı Basın Ofisi tarafından yalanlandı. Açıklamada, "Rus haber ajansı Interfax'ın Esad'ın yorumları olarak aktardığı sözler doğru değildir" denildi.

ESAD'LA MI OLACAK ESAD'SIZ MI?

Esad'ın 22 Ocak günü İsviçre'nin Montrö şehrinde başlayacak Cenevre-2 toplantısı öncesi böyle bir açıklama yapması dikkat çekmişti.

Zira dün toplantıya katılacaklarını duyuran muhalifler ve Batılı ülkeler toplantının gündeminin Esad'sız bir geçiş süreci olması konusunda ısrarcı. Hatta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçtiğimiz hafta muhalifleri Cenevre-2'ye katılmaya ikna etmek için bir açıklama yaparak Obama yönetiminin Beşar Esad'sız bir geçiş hükümeti kurulması yönündeki amacından geri adım atmadığına dair teminat vermişti.

Kerry, "Suriye'de geçiş döneminde liderliği üstlenmesi için öne sürülen isimler üzerinde muhalefetin ve rejimin hemfikir olması gerekiyor. Bu da ister Devlet Başkanı Esad olsun ister muhalefetin bir üyesi, taraflardan herhangi birinin istemediği bir kişinin geleceğin bir parçası olamayacağı anlamına geliyor" ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER