Dünya Filipin Devlet Başkanı Duterte'den aşı olmak istemeyenlere hapis tehdidi

Filipin Devlet Başkanı Duterte'den aşı olmak istemeyenlere hapis tehdidi

Filipin Devlet Başkanı Duterte'den aşı olmak istemeyenlere hapis tehdidi

Koronavirüs salgınını yenmek için hali hazırda elimizdeki en büyük silah olan aşılarla ilgili teşvik edici kampanyalar birçok ülkede devam ederken Filipinler'de Devlet Başkanı Duterte'nin yaptığı açıklama şaşkınlık yarattı. Duterte, Filipinler vatandaşı olup aşı yaptırmak istemeyen kişileri hapse attırmakla tehdit etti

Asya-Pasifik ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor. Filipinler Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 5 bin 249 kişide Kovid-19 tespit edildi, vaka sayısı 1 milyon 364 bin 239'a çıktı. Son 24 saatte 128 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 23 bin 749'a çıktı, 1 milyon 284 bin 643 kişi iyileşti.

HAPİS TEHDİDİ

Öte yandan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile zorlu bir mücadele veren Asya ülkelerinden Filipinler'in Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, virüse karşı aşı olmayı reddeden kişileri hapse atmakla tehdit etti. The Straits Times'ın haberine göre, başkent Manila'da aşılama kampanyasına katılımın düşük olması üzerine Duterte, aşı olmak istemeyen kişileri hapse attıracağını söyledi.

"ÜLKEDE BİR KRİZ VAR"

Televizyon kanallarında yayınlanan konuşmasında aşı olmak istemeyenlere hitaben Duterte, "Sen seç, aşı ya da seni hapse attırırım." ifadesini kullandı. Bu sözünün ardından Duterte, "Beni yanlış anlama, bu ülkede bir kriz var." dedi. Ülkede bugüne kadar 1 milyon 364 bin 239 Kovid-19 vakası kaydedilirken virüs nedeniyle 23 bin 749 kişi hayatını kaybetti.

Yaklaşık 110 milyon nüfusa sahip ülkede, 20 Haziran itibariyle yaklaşık 2,1 milyon kişiye aşının iki dozu da uygulandı.

SIRADAKİ HABER