Dünya Reza Zarrab'ın davası ertelendi

Reza Zarrab'ın davası ertelendi

Reza Zarrab'ın davası ertelendi

İran’a karşı Amerika Birleşik Devletleri'nin uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile, New York’ta 13 ayı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, Salı günü Türkiye saati ile 21:00’da yargıç karşısına çıktı

Reza Zarrab’ın suçlandığı konularla ilgili olarak geçen 27 Mart’ta tutuklanan Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı da duruşmaya çıkarıldı. Zarrab’ın kalmakta olduğu Metropolitan Cezaevi’nden Brooklyn Cezaevi’ne aktarılan Atilla Haki de, Zarrab da lacivert renkli mahkum üniformaları ile duruşmaya çıkarıldı.

Duruşma sırasında Zarrab ve Atilla arasında herhangi bir diyalog yaşanmadı.

Zarrab, avukatları Rudolph Giuliani ile Michael Mukasey’in hem davada adı geçen bankaların avukatlıklarını yaptıklarının hem de Türkiye adına ABD’de lobicilik faaliyetinde bulunduklarının farkında olduğunu söyledi.

Zarrab, Yargıç Richard Berman’ın ’Bu durumun çıkar çatışması yaratabileceğini anlıyor musunuz? Bunu kendi cümlelerinizle anlatın’ sözleri üzerine;

Başsavcılığın teorik olarak bankaların karşı karşıya olduğum suçlamalara ilişkin zarara uğramış mağdur taraf olmalarına karşı, bazı savunmaların bankaların, bazı savunmaların benim zarıma olabileceğini anladım. Mesleki tecrübelerine güvendiğim için birlikte çalışmaktan memnunum ve bir çıkar çatışması olacağını düşünmüyorum.’ dedi.

Zarrab’ın davası 11 Mayıs’a, Atilla’nın davası ise 18 Mayıs’a ertelendi.


Reza Zarrab ve Ebru Gündeş'in yalı davasında flaş gelişme

SIRADAKİ HABER