Dünya Rusya'dan ayrılıkçı Ukraynalılara vatandaşlık hamlesi

Rusya'dan ayrılıkçı Ukraynalılara vatandaşlık hamlesi

Rusya'dan ayrılıkçı Ukraynalılara vatandaşlık hamlesi

Ukrayna ile girdiği savaşta bocalayan Rusya flaş bir hamle yaparak üstünlüğü ele geçirmeye çalışacak. Ukrayna'nın Rus ayrılıkçılarının yaşadığı üç bölge için 'vatandaşlık' kararı açıklayan Rusya'nın bu hamlesi dünya çapında büyük yankı yaratacak gibi görünüyor.

Rusya'nın Herson ve Zaporizhzhia kentlerinde yaşayan kişilere Rus vatandaşlığı sağlanması için kolaylık yapılacağı açıklandı. Kremlin kaynaklarına dayandırılan habere göre Herson ve Zaporizhzhia'da yaşayanlar Rus vatandaşı olmayı tercih ederlerse kendilerine kolaylık sağlanacak.

Kremlin Bilgi Servisi tarafından Putin'in imzasını taşıyan kararnameye göre, Ukrayna'nın Zaporijya ve Herson bölgeleri de ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk topraklarında gösterilerek bu bölgelerde yaşayan halkın Rus vatandaşlığına kabulüne ilişkin talimat verildi. Kararnamede Putin'in, 24 Nisan 2019 tarihli Rus vatandaşlığına geçiş prosedürlerinin hafifletilmesi kararına atıfta bulunularak, bu doğrultuda Ukrayna’nın belirli bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına kabul edileceği aktarıldı. Kararname bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Rusya'nın bu hamlesinin bu bölgelerde yaşayan Rusya yanlısı ayrılıkçıları yanına çekmek ve olası bir 'Rusya'ya bağlanma' referandumunda başarılı olmak için yapıldığı düşünülüyor.

Herson'un referandum ile Rusya'ya katılacağı yönündeki iddialar hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ukrayna halkının kendi kaderini kendisinin belirleyeceğini" açıklamıştı.

Rusya'nın 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'da sürdürdüğü taarruzlarda Herson ve Zaporizhzhia'nın bir kısmı Rus ordusunun kontrolü altına geçmişti.

SIRADAKİ HABER