DünyaTikTok akımı ölüm getirdi: Platform davalık oldu

TikTok akımı ölüm getirdi: Platform davalık oldu

TikTok akımı ölüm getirdi: Platform davalık oldu

TikTok platformundaki çeşit çeşit 'meydan okuma' akımları giderek tehlikeli bir hal almaya başladı. Son günlerde TikTok'ta popüler olan boğma oyunu nedeniyle iki kız hayatını kaybetti. Platform şimdi davayla karşı karşıya.

TikTok'taki boğma oyununu oynayan 8 yaşındaki Lalani Erika Walton ve 9 yaşındaki Arriani Jaileen Arroyo hayatını keybetti. Platformdaki videoları izleyen çocukların aileleri, TikTok'tan şikayetçi oldu. Boğma oyununu oynayanlar, nefeslerini ne kadar uzun süre tutabileceklerini görmek için birbirlerine meydan okuyor. Ancak oyunun ölümcül sonuçları oluyor. 

BİRİ YATAK ODASINDA, DİĞER BODRUMDA

Lalani yatak odasında boynuna geçirilmiş bir iple yatağında asılı halde ölü bulunurken diğer küçük kız Arriani ise bodrum katında köpek tasmasına asılı halde bulundu.

TikTok ise, küçük kullanıcıların yaşlarına uygun olmayan içerikleri görmesini engellemek için platformdaki videoların algoritmasında düzenleme yaptığını ifade etti. Ölümlerde herhangi bir sorumluluğunun olduğunu ise reddetti.

KOMAYA GİRDİ

Öte yandan, İngiltere’nin Essex bölgesinde jimnastik yeteneğiyle bilinen Archie Battersbee (12), 7 Nisan’dan bu yana komada. Evde boynuna bir bağ geçirmiş halde nefessiz bulunan Archie için doktorlar ümitsiz.

TikTok akımı ölüm getirdi: Platform davalık oldu

Beyin ölümü gerçekleşen Archie’nin annesi Hollie Dance (46) ve babası Paul Battersbee (56) ise yaşam destek ünitesinin fişinin çekilmesini istemiyor. Çift, dava açtı. Dance, “Oğlumun kalbi halen atarken onun yaşamdan koparılmasına rıza göstermemi bekliyorlar, bu acımasızlık” dedi.

Dance, “Hastanelerde COVID-19 hastaları en az üç ay yoğun bakımda tutulabiliyordu. Benim oğlumdan neden hemen vazgeçiyorlar?” diyerek isyan etti. Archie’nin özellikle TikTok’ta popüler olan kendini boğarak bayılma oyununu oynadığı düşünülüyor. Oyunda çocuklar kamera önünde kendilerini bayıltıp ayıldıkları anları görüntüleyerek paylaşıyor, bu sayede birbirlerine meydan okuyorlar. Dance, bu korkunç oyuna karşı tüm aileleri uyardı. ABD’de bu oyundan onlarca çocuk öldü. Archie Battersbee’nin fişinin çekilip çekilmeyeceği mahkeme kararıyla belli olacak.

SIRADAKİ HABER