Dünya Trump'ın sosyal medya platformu Truth Social fiyasko çıktı

Trump'ın sosyal medya platformu Truth Social fiyasko çıktı

Trump'ın sosyal medya platformu Truth Social fiyasko çıktı

Trump'ın bu şekilde duyurduğu Sosyal Medya uygulaması Truth Social, 21 Şubat'ta kullanıma açıldı, ama aradan geçen altı hafta sonunda uygulama birçok sorunla boğuşuyor. Sırada bekleyen 1,5 milyon kişi, uygulamayı henüz kullanamıyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl Ekim ayında "devrimci" bir teknoloji şirketi kuracağını açıklamış ve "Truth Social'ı yarattım. Büyük teknoloji şirketlerinin tiranlığına son vereceğiz" demişti. Trump sözlerine "Taliban Twitter'da büyük bir varlık gösterebilirken, en sevdiğiniz Amerikan başkanının susturulduğu bir dünyada yaşıyoruz" diye devam etmişti. Ancak Truth Social'da birçok sorun yaşanıyor. 

Truth Social, Twitter'a benzeyen bir uygulama. Ancak Android telefonlarda kullanılamıyor, internet tarayıcılarda açılmıyor ve ABD dışından birçok yerden indirilemiyor.

New York Üniversitesi Sosyal Medya ve Politika bölümünün başında bulunan Joshua Trucker uygulamanın şu ana kadarki performansını "Tam bir felaket" olarak tanımlıyor.

Trump'ın partisi olan Cumhuriyetçi Parti'den ismini vermek istemeyen bir yetkili de "Neler olduğunu kimse bilmiyor" diyor.

Uygulama 21 Şubat'ta iPhone'ların uygulama indirmek için kullandığı App Store'a yüklendiğinde, en çok indirilen uygulamalardan olmuştu, ancak yükleyen birçok kişi uygulamayı kullanamıyor.

O günden beri sorunun kısa sürede çözüleceğini ve Trump'ın "kendi doğrularını" yazmaya başlayacağını bekleyenler var, ancak bunlar gerçekleşmedi.

Uygulamaya üye olabilmiş olanları ise biraz sessiz bir ortam bekliyor. Amerika'nın birçok büyük sağcı politikacısı, şimdilik bu uygulamadan uzak durmayı seçiyor.

AKSAKLIKLAR UZMANLARI DA ŞAŞIRTTI

Truth Social'ın Genel Müdürü Devin Nunes, hedeflerinin Mart ayı sonunda tamamen işler hale gelmek olduğunu açıklamıştı. Ancak uygulamada yaşanan aksaklıklar, uzmanları da şaşırttı.

Bazıları yaşanan sorunun YouTube benzeri bir video paylaşım platformu olan ve Truth Social'la ortaklığı bulunan Rumble'dan kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor.

Truth Social bir utanca dönüşmüş durumda. Silikon Vadisi'nin ağır sikletleriyle boy ölçüşeceğini iddia eden uygulama, kendi ayakları üzerinde bile zor duruyor.

BBC Türkçe

 

SIRADAKİ HABER