DünyaYunanistan en kötü senaryoyu açıkladı

Yunanistan en kötü senaryoyu açıkladı

Yunanistan en kötü senaryoyu açıkladı

Yunan basını Ege'de, Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta gergin bir yaz yaşanabileceği iddiasını dile getirdi ve 'en kötü senaryo'yu açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in ABD Kongresi'nde Türkiye aleyhindeki açıklamaları sonrası Yunan basınının gündemi Türkiye olmaya devam ediyor. CNN Greece 'Miçotakis'in gündemi Türk provokasyonu' başlıklı haberinde Yunan Başbakanın Brüksel'deki zirvede bu konuyu dile getireceği bilgisine yer verildi.

George Papaconstantinou imzalı haberde Miçotakis'in 'Yunanistan her zaman diyalogdan yanadır, ancak egemenlik ve egemenlik haklarının ihlalini kabul edilmeyecektir' mesajı vereceğinin altı çizildi.

Eleftherostypos gazetesinde de Miçotakis'in zirvede bu konuyu gündeme taşıyacağı bilgisine yer verildi.

Haberde 'Miçotakis'in bölgedeki gerginliğin tırmanma tehlikesi hakkında muhataplarını bilgilendirmesi bekleniyor' ifadesine yer verildi.

İŞTE OLASI SENARYOLAR

Kathimerini gazetesi ise bölgedeki gerilimin tırmanacağı uyarısında bulundu.

Söz konusu haberde 'önümüzdeki haftalarda Yunan hükümeti Ankara'nın mülteci/göçmen krizini istismar etmesini bekliyor' ifadeleri yer aldı.

Atina'nın bir başka endişesinin Temmuz ayında Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde Türk sondajının yeniden başlaması olduğu bilgisine yer verilen haberde bunun Doğu Akdeniz'de yeni bir krize neden olabileceğinin altı çizildi.

Bir Türk araştırma gemisinin Girit'in güneyine gönderilmesi en kötü senaryo olarak lanse edildi ve 'Ankara'nın Oniki Ada'da bir Yunan tatbikatını önlemeye yönelik olası bir girişimini öngörmektedir' ifadelerine yer verildi.

Haberde bu senaryonun gerçekleşme ihtimalinin son derece düşük olduğunun ise altı çizildi.

SIRADAKİ HABER